An Analysis on the aqua - architecture and its internal dynamics
Su mimarlığı ve suyun içsel dinamikleri üzerine bir analiz
  1. Tez No: 98010
  2. Yazar: NEVİN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Su Mimarlığı ve Suyun İçsel Dinamikleri Üzerine Bit Analiz Nevin Ay Su elemanı, yaşam boyu hayatin, sürekliliğin, yerleşimlerin ve doğanın vazgeçilmez bir elemanı olmuştur. Tarihsel döngü içerisinde su ilk başlarda bir gereklilik olarak hayatin içinde yer alırken - içme, ısınma, arınma, ibadet etme, yıkanma, yerleşme vb. - nüfusun artmasıyla beraber suyun önemi ve gerekliliği artmış fakat giderek daha büyük sosyal değerler taşımaya başlamıştır. Çünkü, insanlar suyun hayatı kolaylaştırıcı her türlü fonksiyonlarından faydalanabilmek istemişlerdir. Su kenarlarında yerleşimlerin başlamasıda farklı pek çok etkenle beraber suyun önemli etkisinin bir kanıtıdır. Su elemanı ile insanlar ve kara parçalan arasında kurulan bu bağ, hayat boyu dışandan veyahut içeriden gelen etkilerle sürekli bir değişime uğramıştır. Farklı kültürler, farklı su kullanımlan ve anlamları taşıdılar. Farklı meslek grupları farklı bakış açılarını getirdiler. Tüm bu farklılıkları gözardı etmeyen tasarımcılar, mimarlar su elemanını tasarım dünyasının içine almışlardır. Bu tez, bu değişimler içerisinde su elemanının mimarlık dünyasında nasıl şekillendiğine yöneliktir. Yani, kültürler ve dönemler boyunca su elemanının üstlendiği görevler değerlendirilecek, ve sonuçta su elemanının doğasında barındırdığı özellikler - içsel dinamikler tanımlanacaktır. Su elemanının bünyesinde barındırdığı bu içsel dinamikler örneklerle tartışılarak bir sınıflandırmaya gidilecektir. Anlatilmak istenen ise, suyun mimari tasarımda bazen bir tasarım aracı bazen konsepti oluşturan ana arterlerden biri, bazende ortaya çıkarılacak ürünün anlamını bir şekilde etkileme özelliğine sahip olduğudur. Ve suyun mimari tasarım kteratüründe daha etkin ısı gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
An Analysis on the Aqua-Architecture and Its Internal Dynamics By Nevin Ay Water has always been an undeniable element of the settlement, nature and continuity. At the beginning water has seen as a need for living organisms, (i.e. drinking, heating, worshipping, washing, etc.) later on with the urbanization the importance and necessity of the water has increased and has started to carry more social meanings. In the course of time, people wanted to use all the gadgets and functions to make their lives much more comfortable. Human settlements next to the water resources are a basic example for the importance of water in our lives. The connection between water and people has shown varieties from society to society and culture to culture. But it has always got the priority in our lives. Even different professions saw the water in a different perspective and used in their occupations. The designers and architects who are not denying all those different point of views have been taken water as an element into the world of design. In architectural designs sometimes water can be used as a design tool and sometimes as one of the components, which constructs the concept Also water has the potential to effect its environment So those features have made water an important element in design. The concern of this thesis is about; How the alterations in water utilization is effecting the architecture discipline and; How can water element be used in the course of periods and cultures? In this study the internal dynamics of water element have been introduced and those internal dynamics have been discussed and categorized. At the mean time proposed conclusions of this study are that the importance of water element in architecture should be underlined and increased. And water element should take its place in the architectural design literature more actively.