Bilgisayar ağlarında benzetim performans analizi ve maliyet hesaplamaları
  1. Tez No: 29954
  2. Yazar: OĞUZ TAŞKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında bilgisayar ağı tasannu yapılabilmesi için bilgisayar üzerinde gerekli incelemeler yapılmışta*. Bilgisayar ağlarını üç ana grupta toplayabiliriz: i) Noktadan noktaya bilgisayar ağlan, ii) Yerel bilgisayar ağlan iii) Uydu bilgisayar ağlan Yapılan çalışmalar genelde her üç gruba da temel olmaktadır, fakat detaylandırma ve analiz çalışmaları daha çok noktadan noktaya bilgisayar ağları için ele alınmıştır. Noktadan noktaya bilgisayar ağlarının temelini telefon şebekeleri üzerinden yapılan veri iletişimi oluşturur. Bu nedenle ilk bölümde telefon şebekeleri ve PTT alt yapısı detaylı olarak incelenmiştir. Telefon şebekeleri üzerinden yapılan veri iletişiminde performansı zorlayan en önemli etkenler gürültü ve bozunumlardır. Bahsedilen şebekeler üzerinde oluşan bu gürültü ve bozunumların incelenmesi bize iletişim kalitesi hakkında epey iyi fikir verebilir. Bu nedenle geniş bir araştırma yapılmış ve gürültü ve bozunum çeşitleri belirlenmiş ve bunların etkileri tartışılmıştır. Bilgisayar ağının kalitesini ve performansını belirleyen ikinci etken de bilgisayar ağının topolojisidir. Bilgisayar ağı topolojisi iki kışıma ayrılır, Omurga ve Yerel Erişim Ağı. Tasarım çalışmalarının en temel ve genel bölümü omurga tasarımı bölümüdür. Bilgisayar ağlarında omurga elektrik dağıtım şebekeleri, tren şebekeleri, telefon şebekeleri gibi ağlardaki yapıya benzer şekilde tasarlanır. Önemli olan unsurlar, ağın güvenilir olması, gecikmenin ve maliyetin minumum olmasıdır. Bu zorlamalar sağlandığı taktirde geliştirilen topoloji en uygun topoloji olmaktadır. Bu araştırma ve çalışmalardan yola çıkılarak, grafiksel bir benzetim ve analiz sis temi gerçeklenmiştir. Gerçeklenen sistemin temelinin açık sistem miarisine dayandırılması düşünülmüştür. Böylelikle yapılan tasarım ve analizlerde şu ana kadar geliştirilmiş olan metodlarla sınırlı kalmmayıp, uygulanabilecek kullanıcı algoritmaları ile de sistemin evrenselliği arttırılacaktır. 155
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, studies have been made on computer networks in order to be able to do computer network designing. We can group computer networks under three titles: i) Point-to-point computer network, ii) Local access computer network, iii) Satellite computer networks The generalized studies includes all three of the groups, yet the details and the analyses mostly emphasize on the point to point computer networks. The base of the point to point networks is data communications done via the telephone network which is present already. Therefore in the first section the telephone network and its specifications are studied in details.The most important constraints of performance in data communicati ons over the telephone network are noise and distortion. Examination of the noise and distortion on the mentioned networks, gives us quite an idea on the communication qua lity. Therefore at the beginning a wide search have been made on noise and distorsion definning their types and effects. The second factor which shapes the quality and the performance of the network is its to pology. The topology has two subtitles which are backbone and the local access net- work. The basis of the design studies is the backbone design part. In computer networks backbones are designed just as done in the design of the electric distirubution network, train railway network, or the telephone network. In the design, the two basic factors which shapes the solution are connectivity and the minimization of the cost and delay. After ensuring these factors the resulting topology will be the most fisible one. Using these researches, a grafical simulation and analysis system has been developed. Its basis is the Open System Architecture. This way the design and the analysis will not be limited by the methods derived until now, yet will be able to refer to every one thro ugh the user algorithms which will be applied. 156