Örgütsel öğrenmenin örgütsel çevikliğe etkisinde dönüştürücü liderliğin düzenleyici rolü
The moderating role of transformational leadership in the effect of organizational learning on organizational agility
- Tez No: 980131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, örgütsel öğrenmenin örgütsel çevikliğe etkisinde dönüştürücü liderliğin düzenleyici rolünü incelemeye yöneliktir. Araştırmanın amacı, değişimin öncüsü olan, takipçilerini motive eden, onların gelişimini ve sürekli öğrenme ihtiyacını karşılayan, yenilikçi, vizyoner ve karizmatik davranışlar sergileyen dönüştürücü liderlerin örgütsel öğrenmenin örgütsel çevikliğe etkisi sürecinde düzenleyici rolünün olup olmadığını tespit etmeye yöneliktir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi içerisinde yer alan tarama araştırmasıdır. Araştırmanın verisi, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen Karabük Kardemir A.Ş.' de çalışan 485 işçiden anket yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılara“örgütsel öğrenme”,“örgütsel çeviklik”ve“dönüştürücü liderlik”ölçekleri uygulanmıştır. Veri, ileri bir istatistiksel yöntem olan“Tam Gösterge Etkileşim Terimi”ve“Eşleşen Çiftler Yöntemi”ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, örgütsel öğrenme ve örgütsel çeviklik arasında güçlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Dönüştürücü liderlik davranışlarının örgütsel çevikliği artırdığı saptanmıştır. Yapılan düzenleyici rol analizinde, örgütsel öğrenmenin örgütsel çevikliğe etkisi sürecinde dönüştürücü liderliğin düzenleyici rolünün olduğu bulunmuştur. Örgütsel öğrenmenin artması örgütsel çevikliği artırırken, bu etki sürecinde dönüştürücü liderliğin düzenleyici rolü pozitif katkı sağlamaktadır. Ayrıca dönüştürücü liderliğin düzenleyici rolünün artması, örgütsel öğrenmenin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisini daha da artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the moderating role of transformational leadership in the effect of organizational learning on organizational agility. The study aims to determine whether transformational leaders—who act as agents of change, motivate their followers, support their development and ongoing learning needs, and exhibit innovative, visionary, and charismatic behaviors—serve a moderating role in the effect of organizational learning on organizational agility. This is a survey study, employing a quantitative method. Data were collected via questionnaires from 485 workers at Kardemir Karabük Iron Steel Industry Trade & Co. Inc. in Türkiye, selected through convenience sampling. The“organizational learning”,“organizational agility”, and“transformational leadership”scales were administered to the participants. The data were analyzed using advanced statistical techniques—namely, the full indicator interaction method and the matched-pairs method. The study identified a strong relationship between organizational learning and organizational agility. The data indicated that transformational leadership behaviors increase organizational agility. Moderation analysis revealed that transformational leadership plays a positive moderating role in the effect of organizational learning on organizational agility: as organizational learning increases, organizational agility improves, and this effect is further strengthened by transformational leadership.