Tek parti dönemi eğitim politikasında ideolojilerin yeri: hasan ali yücel örneği
The place of ideologies in the education policy of the single party period: The example of Hasan Ali Yucel
  1. Tez No: 980143
  2. Yazar: DİLAN KADİROĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAHÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1923-1950 yılları arasında Türkiye'de Tek Parti Dönemi'nde uygulanan eğitim politikalarını ve bu politikaların dayandığı ideolojik temelleri incelemektedir. Çalışma, özellikle 1938-1946 yılları arasında Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Hasan Ali Yücel'in eğitim anlayışı üzerinden dönemin eğiitm politikalarını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesini sosyal inşacılık yaklaşımı oluşturmaktadır. Bu yaklaşım aracılığıyla, eğitim politikalarının yalnızca pedagojik değil aynı zamanda siyasal ve toplumsal bir inşa süreci olduğu varsayımından hareket edilmiştir. Bu bağlamda Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan tarihsel miras, Cumhuriyet'in kent eğitim uygulamaları, Köy Enstitüleri ve müfredat değişimleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Köy Enstitüleri gibi kurumlar, dönemin ideolojik hedeflerini sosyal inşa perspektifinden yansıtan önemli örnekler olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, erken Cumhruiyet döneminde eğitim politikalarının ideoloji ve toplumsal inşa ilişkisini anlamaya ve yorumlamaya katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the educational policies implemented during the One-Party Era in Turkey between 1923 and 1950, and the ideological foundations on which these policies were based. The study aims to analyze the educational policies of the period, particularly through the educational perspective of Hasan Ali Yücel, who served as Minister of National Education between 1938 and 1946. The theoretical framework of the research is constituted by the social constructivist approach. This approach assumes that educational policies are not only a pedagogical process but also a political and social construction process. In this context, the historical legacy extending from the Ottoman Empire to the Republic, the Republic's urban education practices, Village Institutes, and curriculum changes are examined in detail. Institutions such as Village Institutes are considered important examples that reflect the ideological goals of the period from a social construction perspective. This study aims to contribute to understanding and interpreting the relationship between educational policies, ideology, and social construction in the early Republican period.