Havalimanı apron emniyeti sorunlarının belirlenmesine yönelik nitel bir çalışma: Akıllı ulaşım sistemleri çözüm önerileri
Qualified study on determination of airport apron safety problems: Intelligent transportation systems solution proposals
- Tez No: 520158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ SELAHATTİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Havalimanı apronları çok fazla insanın üzerinde hareket ettiği, faaliyet gösterdiği ve yoğun baskı altında, kısa bir zaman diliminde operasyonların gerçekleştirildiği ortamlardır. Dolayısıyla insan faktörünün bulunduğu bu tür çok stresli ortamlarda tehlike, risk ve emniyetsizlik kaçınılmaz olmaktadır. Havalimanı apronlarındaki emniyet zafiyetlerinin giderilmesi yine teknoloji ile sağlanacaktır. Bu kapsamda apron üzerinde ortaya çıkabilen emniyet açıklarının son teknoloji ve akıllı sistemlerle kapatılabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, havalimanları apron ya da ramp emniyetini Akıllı Ulaşım Sistemleri vasıtasıyla artırabilecek çözüm önerilerinde bulunmaktır. Havalimanı apronlarındaki emniyet sorunlarını tespit ederek bu sorunlara yönelik Akıllı Ulaşım Sistemleri kapsamında çeşitli uygulamalar önerisinde bulunulabileceği öngörülmüştür. Bu kapsamda araştırma verilerini toplamak için Türkiye'deki hava ve yolcu trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu ve emniyet unsurunun kritik bir öneme sahip olduğu Atatürk Havalimanı seçilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen nitel verilerin tümevarımsal analizi sonucunda Atatürk Havalimanı'nda apron emniyetini olumsuz etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Apron emniyetini olumsuz etkileyen faktörlere yönelik birtakım Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulama önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Airport aprons are environments where too many people act, operate, and intense pressure, perform operations in a short period of time. Hence, danger, risk and unsafe are inevitable in such a stressful environment where the human factor is present. The elimination of safety weaknesses in airport aprons will also be provided by technology. In this scope, it is thought that the safety gaps that can appear on the apron can be closed with the latest technology and intelligent systems. The main purpose of this research is to suggest solutions that can increase the airport apron or ramp safety by Intelligent Transportation Systems. It is predicted that various applications can be proposed within the scope of Intelligent Transportation Systems for these problems by identifying safety problems in airport aprons. In this scope, to collect research data, Ataturk Airport that have the most intensive air traffic and passenger traffic in Turkey and have a critical significance for safety has been selected. In this research, qualitative research approach was adopted and data were collected by semi-structured interviews. As a result of the inductive analysis of the qualitative data, factors that adversely affecting the apron safety were found at Atatürk Airport. A number of Intelligent Transportation Systems have been proposed for the factors that adversely affecting the apron safety.