İş sağlığı ve güvenliğinde eğitimin önemi ve eğitim -öğretim faaliyetlerine etkisi; Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü uygulaması
The importance of training in occupational health and safety and its impact on educational activities;; Application to Van Provincial Directorate of National Education
- Tez No: 980147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÖKIRMAK SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, eğitim alanının İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) bölümü kapsamında, programlı, düzenli ve sürekli bir şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Böylece eğitim kurumlarında faaliyet gösteren bireylerin iş güvenliği kültürü edinmelerine katkı sağlanarak, çalışma ortamlarının daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde daha çok genç yaşta sayılacak sayılabilecek olan iş sağlığı ve güvenliği konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar, iş kazalarının büyük ölçüde çalışanların bireysel hatalarından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bunun temel nedenlerinden biri ise bu alanda verilen veya verilmesi gereken eğitimlerin yetersizliğinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada hedef kitlemize (öğretmen / idareci) eğitimin gerekliliğini ve olumlu geri dönüşünü bir kez daha göstererek, eğitim kurumlarımızda İş Güvenliği standartı oluşmasına katkıda bulunmak ve bununla birlikte, Eğitim-Öğretim faaliyetlerinin daha güvenli bir ortamda yapılmasının sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is expected that the working environment will become safer and healthier by using the training area in a programmed, regular and continuous manner in the occupational health and safety department, helping people working in educational institutions to gain a culture of occupational safety. The research conducted to date in the area of occupational health and safety, a field still in its early stages in our country; it has been shown that the work accidents that occur are largely human-caused. It has been determined that a key factor contributing to this issue is the lack of adequate training provided or the need for more comprehensive training in this area. This study seeks to support the development of occupational safety standards within educational institutions by reaffirming the importance and positive impact of training for our target audience, which includes teachers, administrators, and support staff. Additionally, it aims to promote a safer environment for conducting education and training activities