On Primality testing
Asal sayı testi
  1. Tez No: 98016
  2. Yazar: MURAT TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz Bu çalışmada sayılar teorisinin çok önemli konularından biri olan asal sayılar ve tsallık testleri incelenmiştir. Çok eski zamanlardan beri bir tamsayının asal olup olmadığı matematikçilerin lgisini çekmiş ve çeşitli teoremler ortaya atılmıştır. Yıllar geçtikçe bu teoremler baz ılınarak büyük sayıların asal olup olmadığı incelenmiştir. Günümüzde bilgisayar yardımı ile ?ok büyük sayılan test eden algoritmalar mevcuttur. Bu çalışmada, bu test sonuçlarından beş tanesi incelenmiş ve programlan yazılmıştır. Test sonuçlan neticesinde daha iyi performansa sahip olan metod belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, prime numbers and primality, which is one of the most important pics in number theory is analyzed. Subject of primality of a number has been the focus of many scientific studies and veral different theories has been developed for many years. Based on these theorems, imality of large numbers has been investigated. There are also computer based algorithms test large numbers. In this work, five different testing methods have been studied and computer programs ve been developed. Best method was determined by comparing the test results from Eferent methods. IV