Kırılgan narsistik anne davranışları ile kız çocuklarının psikolojik iyi oluş, utanç, benlik saygısı, depresyon ve anksiyete ilişkisinin incelenmesi
Vulnerable narcissistic maternal behaviors and their associations with daughters' psychological well-being, shame, self-esteem, depression, and anxiety
- Tez No: 980174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kadınların annelerinde algıladıkları kırılgan narsisizm ile utanç, depresyon, anksiyete, psikolojik iyi oluş ve benlik saygısı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye genelinde, 25-45 yaş aralığında (Ort. = 38.26, SS = 4.97) 498 kadın katılımcıdan çevrim içi olarak veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Patolojik Narsisizm Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-Kısa Form, Suçluluk ve Utanç Ölçeği ile Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Korelasyon analizleri, annede algılanan kırılgan narsisizm ile utanç, depresyon, anksiyete arasında anlamlı pozitif ilişkiler olduğunu; benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş ile arasında ise negatif ilişki bulunduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri, yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, anne ile görüşme sıklığı, anne ile görüşüldüğündeki duygusal durum ve benlik saygısının etkileri kontrol edildikten sonra, annede algılanan kırılgan narsisizmin utanç, depresyon, anksiyete ve psikolojik iyi oluşu anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships of vulnerable narcissism perceived in mothers with shame, depression, anxiety, psychological well-being, and self-esteem in their daughters. Data were collected online from 498 female participants aged 25 to 45 (M = 38.26, SD = 4.97) across Turkey. The data collection process included the Demographic Information Form, the Pathological Narcissism Inventory, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Depression Anxiety Stress Scales–Short Form, the Guilt and Shame Scale, and the Psychological Well-Being Scale. Correlation analyses indicated significant positive associations between perceived maternal vulnerable narcissism and shame, depression, anxiety, and negative associations between perceived maternal vulnerable narcissism and self-esteem, psychological well-being. Hierarchical regression analyses revealed that perceived maternal vulnerable narcissism significantly predicted shame, depression, anxiety and psychological well-being after controlling for the effects of age, income level, educational attainment, frequency of contact with the mother, emotional state during contact with the mother, and self-esteem. The findings were discussed in the context of the relevant literature.