Almanya'da yaşayan Türk sanatçılar: Çok kültürlülük ve kültürel kimlik farklılıkları açısından bir inceleme
Turkish artist living in Germany: A research in terms of multiculturalism and cultural identity differences
- Tez No: 980175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Nitel araştırma tekniği ile yürütülen bu araştırma, Almanya'da yaşayan Türk sanatçıların, gündelik yaşamlarında ev sahibi toplum ile herhangi bir olumsuzluk yaşayıp yaşamadıklarını ve bu olumsuzlukların azaltılmasında sanatın nasıl bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bir yaratım süreci olarak tanımlanmasının ötesinde sanat, toplumsal yaşamdaki aksaklıkları onarmak gibi önemli bir işlev üstlenmektedir. Burada da Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin sanatçı kimlikleri ile bulundukları ortamlarda sanatın birleştirici gücü ile farklı kültürden insanlarla olan ilişkilerinin çok daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Küreselleşme ile önemi artan göç ve göçmenliğe dair entegrasyon ve ayrımcılığa dair sorunların azaltılmasında bireyler arasında ortak ve evrensel bir dil olarak varlığını sürdüren sanatın önemli bir katkısı olduğu anlaşılmıştır. Almanya'daki Türk göçmenlerin bugün hâlâ kendilerini yabancı hissettikleri, iki kültürlü olmaktan kaynaklı aidiyet problemleri yaşayabildikleri, çalışmada elde edilen diğer bulgulardandır.
Özet (Çeviri)
This research, conducted using the qualitative research technique, aims to reveal whether Turkish artists living in Germany experience any negativities with the host society in their daily lives and effects of art in reducing these problems. The art is not only a creative process, also undertakes an important function as repairing disruptions in social life. In this research, it has been concluded that Turkish immigrants living in Germany have much better relationships with people from different cultures thanks to their artistic identities and the unifying power of art in their environment. It has been understood that art, which continues to exist as a common and universal language among individuals, has an important contribution to the reduction of problems related to migration and integration and discrimination, which have become increasingly important with globalization. Other findings from the study include that Turkish immigrants in Germany still feel like strangers today and may experience problems with belonging due to being bicultural.