Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile sosyal dışlanma ilişkisinde akran ilişkilerinin aracı rolü
The mediator role of peer relationships in the relationship between social media addiction and ostracism experience in adolescents
  1. Tez No: 980173
  2. Yazar: CANSU HİLAL YÜCEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET PEKŞEN SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile sosyal dışlanma ilişkisinde akran ilişkilerinin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırma grubu, İstanbul ili Kadıköy ilçesine bağlı farklı devlet liselerinde öğrenim gören 852 ergenden (435 kadın, 417 erkek) oluşmaktadır. Veri toplamada Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılık, Ergenler için Sosyal Dışlanma ve Akran İlişkileri Ölçekleri kullanılmıştır. Veri analizinde normallik varsayımı karşılandığı için ölçekten elde edilen toplam puanların bağımsız değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak amacıyla Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Anova Testleri uygulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal dışlanma ve akran ilişkileri arasında ilişki olup olmadığını saptamak için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Son olarak sosyal medya bağımlılığı ile sosyal dışlanma ilişkisinde akran ilişkilerinin aracı rol oynayıp oynamadığını saptamak amacıyla Regresyon Analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sosyal medya bağımlılığı puanları cinsiyete, sosyal medyadan arkadaş edinme, edinilen arkadaşlarla görüşme sıklığına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sosyal dışlanma puanları sosyal medyadan arkadaş edinme ve edinilen arkadaşlarla görüşme sıklığına göre anlamlı farklılık gösterirken, akran ilişkileri cinsiyet, sosyal medyadan arkadaş edinme ve edinilen arkadaşlarla görüşme sıklığına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal dışlanma ve akran ilişkileri arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Son olarak, sosyal medya bağımlılığı ile sosyal dışlanma ilişkisinde akran ilişkilerinin kısmi aracı rolü olduğunun sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of peer relations in the relationship between social media addiction and social exclusion in adolescents. The research model is the relational survey model. The study group consists of 852 adolescents (435 females, 417 males) studying in different state high schools in Kadıköy district of Istanbul. Social Media Addiction in Adolescents, Social Exclusion for Adolescents and Peer Relations Scale was used. Since the assumption of normality was found in the analysis of the research data, Independent Sample T-Test and One Way Anova were used to investigate the differences between independent variables and scores from the scales. Pearson Correlation Analysis was applied to determine whether there was a relationship between social media addiction, social exclusion and peer relations. Finally, Regression Analysis was applied to determine whether a mediating role in peer relations the relationship between social media addiction and social exclusion. According to the results obtained from the social media addiction scale score was show significant according to gender, met friends in social media and conversation with social media friends. Social exclusion score was show scores show significant according to met friends in social media and conversation with social media friends. Peer relations scale score was show significant according to gender, met friends in social media and conversation with social media friends. There is was show significant according to social media addiction, social exclusion and peer relations. Finally, peer relations do have a partial mediation role in the relationship between social media addiction and social exclusion.