Enerji üretim tesislerinin taşınmaz hukukuna ilişkin sonuçları
Implications of energy production facilities regarding real estate law
- Tez No: 980176
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, enerji yatırımlarının öneminin yadsınamayacak boyutta varlığına riayetle enerji üretim tesislerinin taşınmaz hukuku çerçevesinde irdelemede bulunulmuştur. Daha çok idare hukuku eserlerine konu şekilde irdelenen enerji hukuku mevzuatı, enerji yatırımlarına konu enerji üretim tesislerinin taşınmaz konusu arazinin varlığına işaret edilerek taşınmaz hukukuna ilişkin sonuçlarının da irdelenmesini gerektirmiştir. Amacımız bu tesislere ilişkin eşya hukuku hükümleri doğrultusunda irdelemede bulunmak ve de enerji üretim tesislerinin taşınmaz hukuku kapsamında doğacak sıkıntılarını irdelemek olacaktır. İlk olarak araştırmamızın giriş bölümünde genel problem ve amaç saptaması yapılarak araştırmanın sınırı belirlenecektir. Daha sonra ikinci bölümünde enerji mevzuatı açısından hangi tür yatırımların bu alanda yapılacağını açıklığa kavuşturarak genel anlamda enerji mevzuatı düzenlemelerine ülkemiz sınırında yer verilerek aktarımda bulunulacaktır. Çünkü taşınmaz hukuku ile ilinti kurulması, halihazır enerji mevzuatının bilinmesi ve de araştırmamız çerçevesinde illiyet kuracağımız kanuni düzenlemelerin aktarımını zorunlu kılar. Üçüncü bölümde ise, enerji üretim tesislerinin hukuki niteliğini eşya hukuku kavramlarına bağlı olarak belirlenmesi ve de bu belirlemeyi aktarırken borçlar kanunun yararlanacağımız hükümleri, imar mevzuatı ile karşılaştırarak doğru nitelik saptaması yapılacaktır. Buna yönelik öncelikle enerji ve yatırım kavramına daha detaylı bir bakış açısında bulunarak yatırımların nasıl gerçekleştirilebileceği sorusu idare hukukuna atıfla ancak bunun asıl olarak borçlar hukuku çerçevesinde irdeleme konusu yapılacaktır. Bu bölümde araştırma planımızın esaslı noktaları tüm eşya hukuku ve de medeni hukuk kavramlarına dayalı olarak taşınmazın, enerji yatırımları kapsamında tabi olduğu özel hukuk esaslarını belirleyeceğiz. Böylece taşınmaz konusu ve taşınmaz mülkiyetinin kapsamı bileşik eşya boyutuyla aktarılarak imar mevzuatı ve medeni hukuk temelinde yapı kavramına yönelik açıklamalarda bulunulacaktır. Araştırmamızın dördüncü bölümünde ise artık hukuki niteliğini saptadığımız enerji üretim tesislerinin arazide konuşlandırılmasına ilişkin olasılıklar tespit edilecektir. Bu çerçevede, araştırmanın en detaylı bölümü olarak artık özel hukuk temelinde borçlar ve medeni kanunumuzla enerji mevzuatının ilişiği önceki bölümlerinde kurulmuş olarak enerji yatırımına yönelik üretim tesislerinin arazide gerçekleşme olgusu irdelenecektir. Bu kapsamda arazinin özel hukuk ve kamu hukuku mülkiyetinde bulunması temel ayrımı da aktarılarak yatırımcının kendi arazisinde ve başkasına ait arazide enerji üretim tesisinin kurulumunun kişisel alacak hakkı temelinde ve sınırlı ayni hak temelinde kurulumu değerlendirilmekle kamu arazi de ayrıca irdeleme konusu olacaktır. Bu aktarımda bulunurken EPK.m.19 temel olarak irdelenecek hüküm olarak medeni kanun hükümleri çerçevesinde bulunacağımız aktarımlarda ayrıca kamulaştırma hukukunun melez (hibtrit) niteliği ile hem kamu hem özel hukuka ilişkin hüküm ve sonuçlarına bağlı olarak daha çok özel hukuka ilişkin kamulaştırma sorunlarını da yeri geldiğinde inceleme konusu yaparak çalışmamızı tamamlayacağız.
Özet (Çeviri)
In our study, considering the undeniable importance of energy investments, we examined energy production facilities within the framework of real estate law. Energy law legislation, which is mostly examined as the subject of administrative law works, necessitated the examination of the consequences of energy production facilities subject to energy investments regarding real estate law, in accordance with the existence of the land subject to immovable property. Our aim will be to examine these facilities in accordance with the provisions of property law and to examine the problems that may arise in energy production facilities within the scope of real estate law. First of all, in the introduction part of our research, the general problem and purpose will be determined and the boundaries of the research will be determined. Then, in the second part, it will be necessary to clarify what kind of investments will be made in this field in terms of energy legislation and to include the energy legislation regulations in general within the borders of our country and to examine them from a terminological perspective. Because establishing a relationship with real estate law requires knowledge of the current energy legislation and the transfer of legal regulations that we will establish within the framework of our research. In the second part, the legal nature of energy production facilities will be determined based on the concepts of property law and the correct qualification will be determined by comparing the provisions of the law of obligations that we will use with the zoning legislation while transferring this determination. For this purpose, first of all, we will take a more detailed look at the concept of energy and investment and the question of how investments can be realized in general will be examined with reference to administrative law, but mainly within the framework of the law of obligations. In this section, we will determine the main points of our research plan and the private law principles that govern energy investments in real estate, based on all property law and civil law concepts in this regard. In this context, the subject of real estate and the scope of real estate ownership will be examined from the perspective of composite property, and explanations will be made regarding the concept of building on the basis of zoning legislation and civil law. In the last part of our research, the possibilities of deploying energy production facilities on land, the legal nature of which we have now determined, will be determined. In this context, as the most detailed part of the research, debts on the basis of private law and the relationship between our civil law and energy legislation will be examined, as established in the previous sections, and the fact of the realization of production facilities on land for energy investment will be examined. In this context, the basic distinction between private and public law ownership of land will be explained, and the installation of energy production facilities on the investor's own land and on someone else's land will be evaluated on the basis of personal receivables and limited real rights, and public land will also be the subject of analysis. While making this transfer, EPK.m.19 will be the main provision to be examined, while we will be making transfers within the framework of civil law provisions, we will also complete our study by examining expropriation problems related to private law, depending on the hybrid nature of expropriation law and the provisions and consequences of both public and private law.