Medeni usûl hukukunda basit yargılama usûlü
Simple trial procedure in civil procedure
  1. Tez No: 980184
  2. Yazar: ZEYNEPGÜL BARAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 316. ve 322. maddeleri arasında düzenlenmiş bulunan basit yargılama usûlü, özel bir yargılama usûlüdür. Temel usûl olan yazılı yargılama usûlünün barındırdığı yargılama süreci, birçok uyuşmazlık bakımından adalete ve hakka ulaşılması açısından uzun bir yol olabilir. Yargılamanın hızlı ilerlemesi ve kısa sürmesi gereken çekişmeli ve çekişmesiz yargı işlerinde basit yargılama usûlü uygulanır. Seri ve sözlü yargılama usûlünün, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile yürürlükten kaldırılmasıyla birçok dava ve iş, basit yargılama usûlünün uygulama alanına dâhil edilmiştir. Bu şekilde, basit yargılama usûlünün hukuk sistemimiz bakımından önemi bir hayli artmıştır.
Özet (Çeviri)
The simplified trial procedure, regulated between Articles 316 and 322 of the Code of Civil Procedure, constitutes a special type of legal proceeding. The procedural process entailed by the standard written procedure may prove to be lengthy in terms of achieving justice and legal remedy in many disputes. In contentious and non-contentious matters that require a swift and efficient judicial process, the simplified trial procedure is applied. Following the abolition of the expedited and oral procedures by the Code of Civil Procedure, a significant number of cases have fallen within the scope of the simplified trial procedure. As a result, the importance of this procedure within the Turkish legal system has significantly increased.