Taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar ile sınırlı ayni haklar arasındaki öncelik sırası
The order of priority between rights giving rise to a real property sale relationship and limited rights in rem
- Tez No: 980201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışma konusunu taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar ile sınırlı ayni haklar arasındaki öncelik ilişkisi oluşturmaktadır. Taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar, sahibinin sözleşmenin muhatabına karşı yönelteceği tek taraflı irade beyanıyla ya da muhatabına karşı açacağı dava yoluyla, aralarında bir satış ilişkisi kurulmasını sağlar. Taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar, kişisel nitelikte haklar oldukları için sadece sözleşmenin tarafı olan kişilere karşı ileri sürülebilirler. Sınırlı ayni haklar sahibine taşınmaz üzerinde sınırlı bir hakimiyet sağlayan ayni nitelikteki haklardır. Sınırlı ayni haklar, irtifak hakları, taşınmaz yükü ve rehin haklarıdır. Taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar tapu siciline şerh edilerek, taşınmaz üzerinde sonradan sınırlı ayni hak elde eden üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilir hale gelir. Çalışmanın birinci bölümünde taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar ile kişisel haklar ve ayni haklar arasındaki ayrım açıklanmıştır. İkinci bölümde, taşınmaz satış ilişkisi doğuran haklar ile irtifak hakları ve taşınmaz yükü arasındaki öncelik ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise satış ilişkisi doğuran haklar ile rehin hakları arasındaki öncelik ilişkisi açıklanmıştır. Çalışmada sınırlı ayni hakların şerh edilmesinin etkisi ve hakkın şerh edildiği taşınmaz üzerinde kazanılan sınırlı ayni haklar arasındaki öncelik ilişkisi ve satış ilişkisi doğuran hakkın nasıl ileri sürülebileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is the priority relationship between rights giving rise to real estate sales relationships and limited real rights. Rights giving rise to real estate sales relationships establish a sales relationship between the parties through a unilateral declaration of intent by the owner against the counterparty to the contract or through legal action brought against the counterparty. As they are personal rights, rights giving rise to a real estate sale relationship can only be asserted against the parties to the contract. Limited real rights are rights of real nature that grant the holder limited control over the real estate. Limited real rights include easements, real estate encumbrances, and liens. Rights giving rise to a real estate sales relationship can be asserted against third parties who subsequently acquire limited real rights over the real estate by registering them in the land registry. The first section of the study explains the distinction between rights giving rise to real estate sales relationships and personal rights and rights in rem. The second section explains the priority relationship between rights giving rise to real estate sales relationships and easements and real estate encumbrances. The third section explains the priority relationship between rights giving rise to sales relationships and lien rights. Study addresses the effect of registering limited real rights, the priority relationship between limited real rights acquired on the real estate where the right is registered, and how the right giving rise to the sales relationship can be asserted.