Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi
Construction contracts in return for land share
- Tez No: 280189
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Law, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sosyal ve ekonomik koşulların değişmesi ve gelişmesi üzerine, toplumda artan konut ve işyeri ihtiyacına paralel olarak, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi daha yaygın biçimde kurulmaya başlanmıştır.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibi ile müteahhit arasında kurulan, tam iki tarafa karşılıklı olarak borç yükleyen ve ani edimli borç ilişkisi doğuran bir sözleşme türüdür. Sözleşme ile müteahhit, arsa sahibinin arsası üzerinde bağımsız bölümler inşa ederek bir bina meydana getirmeyi ve sonunda bu bağımsız bölümlerden belirlenmiş olanları arsa sahibine devretmeyi taahhüt eder. Arsa sahibi ise, belirlenen arsa paylarını müteahhide devretme borcu altına girer. Bu suretle, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin, eser sözleşmesi ve taşınmaz satım vaadinin unsurlarını taşıyan çifte tipli, karma yapılı, atipik bir sözleşme olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi atipik sözleşmelerden olduğu için, geçerliliği kanunen herhangi bir şekil şartına bağlanmamıştır. Ancak, sözleşmenin içeriğinde taşınmaz satım vaadini barındırıyor olması, resmî şekilde yapılması zorunluluğunu doğurur. Resmî şekil, ispat şartı olarak değil, geçerlilik şartı olarak aranır.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ile arsa sahibi, arsasını daha nitelikli bir şekilde değerlendirmiş, müteahhit ise, üzerine inşaat yapacağı arsa için ayrı bir masraf yapmasına gerek kalmaksızın yeni bir iş imkânı elde etmiş olur. Konut ihtiyacı bulunan üçüncü kişilerin de yapılacak bağımsız bölümlerden yararlanması mümkündür. Bununla birlikte, sözleşmenin taraflar ve üçüncü kişiler bakımından sağladığı avantajlarla birlikte, birtakım sorunları da bünyesinde taşıdığını belirtmek gerekir.Çalışmamızda, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Sözleşmenin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, şekli, benzeri sözleşmelerden farkları ve arsa sahibinin üstlendiği edimin gerçekleştirme çeşitleri gibi konulara birinci bölümde yer verilmiştir. Sözleşmeye uygulanacak hükümlerin tespiti, tarafların borçları ve bu borçlardan doğan hakları, ikinci bölümde ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca tescile icbar davası hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, sözleşmenin olağan ve olağan olmayan nedenlerle sona ermesi konusu anlatılmıştır. İnceleme yapılırken, özellikle tartışmalı konular üzerinde durulmuş, farklı görüşlere gerekçeleriyle birlikte yer verilerek, Yargıtay kararları çerçevesinde makul sonuçlara ulaşmaya gayret gösterilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Arsa payı2.İnşaat3.Arsa sahibi4.Müteahhit5.Tescile icbar
Özet (Çeviri)
With the changes and developments in social and economic conditions, construction contracts in return for land share began to be established more widely in parallel with the increased need for residential and commercial buildings in community.Construction contracts in return for land share are contracts that are established between a landowner and a contractor and are reciprocal so that encumbers both sides with debt in which the both parties? performances are one time only, not continuous. With the contract, contractor undertakes to construct a building and independent sections within, and dispose determined sections to the owner of the land after the construction is finished. On the other side, land owner takes on the debt to transfer owned share to the contractor. Thus, one can safely conclude that construction contracts in return for land share are dual-type, mixed-character and atypical contracts that have the characteristics of real estate sales contracts and independent contractor agreements.Since the construction contracts in return for land share are atypical contracts, validity of these contracts are not bound to any form requirements by law. However, because the content of these contracts contains the promise of selling real estate, official formation of the contract is necessary. This official form requirement is one of validity, not of proof.With construction contracts in return for land share, the landowner assesses his land in a more qualified way and the contractor gains a new work opportunity by having a land for the construction without an extra payment. The third parties who need housing could also benefit from the independent sections. However, despite the said advantages for parties of the contract and third parties, these contracts may also bring forth some problems.In this study, construction contracts in return for land share are tried to be examined in detail. Description and the nature of these contracts, their elements, formation and differences from similar types of contracts are analyzed in the first chapter. Determination of the provisions which are to be applied to these contracts and the parties' duties as well as their rights arising from said duties are examined in detail in the second chapter. Also general information about law suits for forcing to register is given in this chapter. In the third chapter of the study, the termination of the contract by ordinary and extraordinary reasons is explained. During the research, it is mainly focused on much debated issues by referring different views with their reasons, and reasonable conclusions are tried to be reached within the framework of the decisions of the Court of Appeals.Key Words1.Land share2.Construction3.Land owner4.Contractor5.Forcing to register