Anonim ortaklığın haklı sebeple feshi davasında ortak sıfatının ayrılma suretiyle sona ermesi
Termination of shareholder status by“Withdrawal”in a termination of joint stock company for just cause case
  1. Tez No: 980207
  2. Yazar: NURULLAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Anonim ortaklığın haklı sebeple feshi davası, 6102 sayılı TTK döneminde yapılan düzenlemeyle hukukumuza kazandırılan, hükmün amacı ile sonuçları incelendiğinde özellikle mülga TTK döneminde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve konuya ilişkin uluslararası düzenlemelere uyularak güncelin yakalanması bakımından önemli bir müessesedir. Söz konusu hüküm, anonim ortaklık bünyesinde kalmak kendisi bakımından çekilmez hale gelen azınlığa, ortaklığın feshedilmesi veya duruma uygun ve kabul edilebilir diğer çözümlere karar verilmesi suretiyle yaşanan menfaat kayıplarının giderilmesini amaçlamaktadır. Hükmün halihazırdaki düzenlenme biçimi incelendiğinde ise, özellikle madde metninde kullanılan“çıkarılma”ifadesi ve çıkarılma kararı verilmesi halinde ortaklık sıfatının kaybının ayrılan ortak açısından sonuçları, ayrılan ortağa yapılacak ödemenin finansman kaynakları, ödenme şekli, ödenme zamanı ve biçimi açısından tartışmalıdır. Bu kapsamda, söz konusu çalışmada ilgili hüküm, öğretide yer alan görüşler ve yargı içtihatları çerçevesinde incelenmeye ve tartışmalı hususlara ilişkin görüş ve öneriler ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The action for the dissolution of a joint stock company on just grounds, introduced into our legal system through the enactment of the Turkish Commercial Code No. 6102, constitutes a significant legal institution in terms of eliminating the problems experienced under the repealed TCC and aligning with international regulations to meet contemporary standards. The provision in question aims to remedy the loss of interests suffered by minority shareholders for whom remaining within the structure of the company has become intolerable, either through the dissolution of the company or by ordering other suitable and acceptable remedies. However, when the current wording of the provision is examined, particularly the use of the term“expulsion”and the consequences of a decision of expulsion with respect to the departing shareholder's loss of shareholder status, as well as the financing sources, manner, timing, and form of the payment to be made to the departing shareholder, various issues remain contentious. In this context, the present study seeks to analyze the relevant provision within the framework of scholarly opinions and judicial precedents, and to put forward views and proposals regarding these controversial aspects.