Resim sanatında daire formunun mandaladaki yeri
The place of the circle form in the mandala in painting
  1. Tez No: 980223
  2. Yazar: FATMA DOĞRUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA MANT MENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu tez, mandala sanatında daire formunun rolünü ve anlamını incelemeyi amaçlamaktadır. Sanatta daire formunun estetik ve sembolik olarak taşıdığı anlamlar ve bu formun sanat dünyasında nasıl evrildiği araştırılmıştır. Bu çalışma, daire formu ve mandala çizimleri üzerinden yapılan incelemelerle insanlık tarihinin derinliklerinde bir yolculuk yapma aracı olan sanatın içsel ve evrensel boyutlarını daha iyi anlamamıza olanak tanımaktadır. Araştırmada öncelikle daire formu ve mandala sanatı kavramsal çerçevede ele alınmış, daha sonra tarihsel gelişimleri incelenmiş ve daire formunun mandala sanatındaki özel rolü vurgulanmıştır. Daire formunu resimlerinde kullanan sanatçılar olarak Oli Sihvonen, Wassily Kandinsky, Kenneth Noland, Leonardo Da Vinci, Hilma Af Klint ve Bridget Riley, daire formunu mandala sanatında kullanan sanatçılar olarak da Leonardo Da Vinci, Max Ernst, Damien Hirst, Aslıhan Aksun ve Ahmet Güneştekin gibi önemli isimler ele alındıktan sonra Fatma Doğruoğlu'nun resimlerine ve bu resimlerin eser analizlerine yer verilmiştir. Sonuç olarak bu tezde dairenin, estetik bir unsur olmanın ötesinde, sanat tarihinin önemli sembollerinden biri olduğu öne çıkmaktadır. Özellikle mandala sanatında; bu sembolün bütünlük ve döngüsellik kavramlarını temsil etmesi, evrenin birliğini simgelemesi açısından dikkat çektiğini göstermektedir. Mandala ve dairenin anlam bakımından derin bir kökeni olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the role and meaning of the circle form in mandala art. The aesthetic and symbolic meanings carried by the circle form in art, as well as how this form has evolved in the art world, have been researched. Through studies on the circle form and mandala drawings, this work enables a deeper understanding of the internal and universal dimensions of art, which serves as a vehicle for a journey into the depths of human history. The research first addresses the circle form and mandala art within a conceptual framework, then investigates their historical development, emphasizing the special role of the circle form in mandala art. Artists who have used the circle form in their paintings, such as Oli Sihvonen, Wassily Kandinsky, Kenneth Noland, Leonardo Da Vinci, Hilma Af Klint, and Bridget Riley, are examined, along with artists who have used the circle form in mandala art, including Leonardo Da Vinci, Max Ernst, Damien Hirst, Aslıhan Aksun, and Ahmet Güneştekin. This is followed by an analysis of the works of Fatma Doğruoğlu and an exploration of her paintings. In conclusion, this thesis highlights that the circle, beyond being an aesthetic element, is one of the significant symbols in art history. Particularly in mandala art, the symbol stands out for representing the concepts of wholeness and cyclicality, symbolizing the unity of the universe. It emphasizes the deep-rooted meaning of mandalas and circles.