Bilinçli seçimlerden bilinçdışı gerçeklere: Etkileşimli filmlerde izleyicilerin dalma düzeyinin EEG ve dalma deneyimi anketi aracılığıyla analizi
From conscious choices to unconscious realities: Analysis of audience immersion levels in interactive films through EEG and immersion experience questionnaire
  1. Tez No: 980258
  2. Yazar: HALİD BİLAL TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK NORMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Communication Sciences, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, etkileşimli filmlerin izleyicinin dalma deneyimi üzerindeki etkisini fizyolojik ve öz bildirime dayalı dönütlere yönelik gerçekleştirilen analizler ışığında irdelemektedir. Çalışmanın amacı, etkileşimli filmin seçim yapma ve anlatı akışını manipüle etme yetisi yoluyla izleyiciye sağladığı faillik statüsünün, izleyiciyi pasif alıcı olarak konumlandıran, geleneksel, etkileşimsiz film izleme biçimlerine kıyasla dalma deneyimini ne yönde etkilediğini sorgulamaktır. Bilişsel film çalışmaları dahilinde konumlanan ve nicel araştırma yöntemlerinden deneysel model üzerine inşa edilen bu çalışmada, etkileşim unsurunun film izleme deneyimine yönelik etkilerini çevrimiçi (eş zamanlı) dönütler üzerinden değerlendirebilmek adına elektroensefalografi (EEG) cihazı kullanılmış ve katılımcılar üzerindeki bilinçdışı/nesnel etkileri gözlemlemek hedeflenmiştir. Çevrimdışı (deney sonrası) dönütler üzerinden değerlendirebilmek adına ise Film, Televizyon ve Video İçeriğine Dalma Deneyimi Ölçeği (Film DDÖ) kullanılmış ve katılımcıların bilinçli/öznel geri bildirimlerine ulaşmak amaçlanmıştır. EEG verilerini, prefrontal korteks (PFC) ve posterior parietal korteks arası beta frekansı koherans düzeyleri meydana getirmekte; Film DDÖ ise etkilenim, gerçek dünyadan kopma, idrak ve taşınma alt boyutlarını içermektedir. Black Mirror: Bandersnatch (2019) adlı filmin etkileşimli ve etkileşimsiz versiyonlarını izleyen deney grubu (etkileşimli) ve kontrol grubu (etkileşimsiz) arasında gerçekleştirilen karşılaştırma sonucu elde edilen bulgular, filmin ilk seçim anını içeren bölümü haricinde hem toplam film deneyiminde hem de filmin farklı bölümlerinde EEG ve Film DDÖ verileri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farka işaret etmemiştir. Ancaak, EEG verileri ile Film DDÖ verileri arasındaki belirli korelasyonlar, dalma deneyiminde bilişsel ve duygusal süreçlerin etkileşimine ve bu etkileşimin fizyolojik izdüşümü olan sağ-sol hemisfer ilişkisine dair içgörü sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of interactive films on the viewer's immersion experience in light of analyses conducted through physiological and self-report feedback. The aim of the study is to question how the agency status that interactivity provides to the viewer through the ability to make choices and manipulate the narrative affects the immersion compared to traditional, non-interactive forms of film viewing that position the viewer as a passive recipient. In this study, which is positioned within cognitive film studies and built on the experimental model from quantitative research methods, an EEG device was used to evaluate the effects of the interactivity on the film viewing experience through online (simultaneous) feedback, aiming to observe the unconscious/objective effects on the participants. And, in order to evaluate it through offline (post-experiment) feedback, the Immersion Experience Questionnaire for Film, Television and Video was used, aiming to reach the conscious/subjective feedback of the participants. The EEG data are composed of beta frequency coherence levels between the prefrontal cortex (PFC) and posterior parietal cortex (PPC); while the questionnaire includes the sub-dimensions of captivation, real-world dissociation, comprehension, and transportation. The findings obtained as a result of the comparison between the experimental group and the control group who watched the interactive (experimental) and non-interactive (control) versions of the film Black Mirror: Bandersnatch (2019) did not indicate a significant difference in terms of EEG and questionnaire data both in the total film experience and in different parts of the movie, except for the part of the film that included the first choice moment. On the other hand, certain correlations between EEG data and scale data provided insights into the interaction of cognitive and emotional processes in the immersion and the right-left hemisphere relationship, which is the physiological reflection of this interaction.