Görsel iletişim tasarımı ve farkındalık ilişkisinin sosyal medya reklamları üzerinden algısal boyutta incelenmesi ve bir proje önerisi
An analysis of the relationship between visual communication design and awareness through social media advertisements on a perceptual level and a project proposal
  1. Tez No: 980283
  2. Yazar: GAMZENUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Çalışma, görsel iletişim tasarımının sosyal medya reklamları aracılığıyla bireyler üzerindeki farkındalık oluşturma süreçlerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, görsel iletişim tasarımının temel unsurlarının (renk, kompozisyon, tipografi, simge kullanımı ve genel estetik tasarım) hedef kitle üzerinde algısal ve duygusal tepkiler uyandırmadaki rolü araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, sosyal medya reklamlarının hem bireysel farkındalık oluşturma hem de sosyal, çevresel veya toplumsal meselelerde bilinçlendirme bağlamındaki katkıları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, görsel iletişim tasarımına dair teorik bir çerçeve oluşturmak amacıyla mevcut literatür kapsamlı bir şekilde taranmıştır. Bu süreçte, görsel tasarım unsurlarının psikolojik algılama, kitle iletişim teorileri ve sosyal medya davranışları üzerindeki etkilerini ele alan çalışmalardan faydalanılmıştır. İkinci aşamada, seçilen sosyal medya platformlarında (Instagram, Facebook, X ve Linkedin) yayımlanan çeşitli farkındalık kampanyaları incelenmiş, bu kampanyalarda kullanılan tasarım unsurları detaylı bir içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın veri toplama sürecinde, Marmara bölgesindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim görmekte olan ön lisans ve lisans düzeyindeki öğrenciler, akademisyenler ile üniversitelerin sektör temsilcilerine yönelik bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, katılımcılardan görsel iletişim tasarımına dayalı farkındalık kampanyaları hakkında algı ve tutumlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Çalışmada, görsel unsurların farklı demografik gruplarda uyandırdığı algısal tepkilerin yanı sıra mesajın etkili bir şekilde iletilmesini sağlayan tasarım stratejileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, görsel iletişim tasarımının farkındalık kampanyalarının başarısını doğrudan etkileyen bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, renk ve tipografi gibi görsel unsurların dikkat çekme ve mesajın akılda kalıcılığını artırmadaki etkisini, simge ve görsellerin ise duygusal bağ kurma süreçlerindeki önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, sosyal medya reklamlarında kullanılan görsel iletişim tasarımının, kullanıcıların hem bilinçli kararlar almasını sağlama hem de duygusal tepkiler uyandırma potansiyeli taşıdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, görsel iletişim tasarımının sosyal medya reklamları bağlamındaki stratejik önemini ortaya koyarak, bu alanda hem akademik hem de pratik uygulamalar için bir rehber niteliği taşımaktadır. Elde edilen bulgular, farkındalık oluşturmayı hedefleyen kampanyalar için etkili görsel stratejilerin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmakta ve görsel iletişim tasarımının gelecekteki uygulamaları hakkında yeni içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Study aims to examine the impact of visual communication design on the processes of raising awareness among individuals through social media advertisements. Specifically, it investigates the role of fundamental elements of visual communication design (such as color, composition, typography, use of symbols, and overall aesthetic design) in eliciting perceptual and emotional responses from the target audience. Within the scope of the study, the contributions of social media advertisements to both individual awareness and consciousness-raising regarding social, environmental, or societal issues were evaluated. In the first phase of the study, a comprehensive review of the existing literature was conducted to establish a theoretical framework for visual communication design. During this process, studies addressing the effects of visual design elements on psychological perception, mass communication theories, and social media behaviors were utilized. In the second phase, various awareness campaigns published on selected social media platforms (Instagram, Facebook, X ve Linkedin) were examined, and the design elements used in these campaigns were evaluated using a detailed content analysis method. During the data collection process, a survey was conducted among associate and undergraduate students, academics, and industry representatives from state and foundation universities in the Marmara region. Data were collected from participants regarding their perceptions and attitudes toward visual communication design-based awareness campaigns. The study analyzed the perceptual responses evoked by visual elements across different demographic groups, as well as design strategies that effectively convey the message. The findings reveal that visual communication design is a critical factor in the success of awareness campaigns. The study emphasizes the impact of visual elements such as color and typography in attracting attention and enhancing message retention, while highlighting the importance of symbols and images in fostering emotional engagement. Additionally, it was determined that the visual communication design used in social media advertisements has the potential to both promote conscious decision-making among users and evoke emotional responses. In conclusion, this study demonstrates the strategic importance of visual communication design in the context of social media advertising, serving as a guide for both academic research and practical applications in this field. The findings offer suggestions for developing effective visual strategies in campaigns aimed at raising awareness and provide new insights into future applications of visual communication design.