Van Muradiye atıksu arıtma tesisinin yanıt yüzey yöntemi kullanılarak arıtma tesisinin değerlendirilmesi
Evaluation of Van Muradiye wastewater treatment plant using response surface method
  1. Tez No: 980305
  2. Yazar: EMİNE CANGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZGÜVEN, DOÇ. DR. ADNAN ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nüfusun artışı, teknolojik gelişmeler, hayat standartlarının yüksek olması, sanayinin gelişmesi gibi sebeplerle günümüzde su ihtiyacı sürekli artmakta ve temiz su kaynakları hızla tükenmektedir. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada atıksu üretimi sürekli arttığından meydana gelen atıksuların herhangi bir kontrol yapılmadan doğaya verilmesi çevre kirliliğine neden olmaktadır. Atıksuların arıtılması, su kaynaklarının korunması için önemli bir faktördür ve fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemleri günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada Van'ın Muradiye ilçesinde bulunan atıksu arıtma tesisinin farklı noktalarından atıksu numuneleri alınarak; pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, askıda katı madde (AKM), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ), azot ve fosfor gibi parametreler ölçülerek bu veriler ışığında atıksu arıtma tesisinin performansı değerlendirilmiştir. Parametre değerlerine bakılarak Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği (SKKY) deşarj standartlarına uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada atıksu arıtma tesisinin performansı CYY (Cevap Yüzey Yöntemi) kullanılarak değerlendirilmiş ve kirlilik parametrelerinin optimizasyonu yapılmıştır. Arıtma tesisinin performansının değerlendirilmesinde havalandırma havuzundan alınan numunelerde karışık sıvıdaki askıda katı madde (MLSS), karışık sıvıdaki uçucu askıda katı madde (MLVSS), çamur hacim indeksi (SVI), oksidasyon redüksiyon potansiyeli (ORP) gibi parametrelerin zamana bağlı grafikleri çizilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan proses optimizasyonu sayesinde VASKİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Van Muradiye Evsel Atıksu Arıtma tesisinin işletme veriminin arttırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water demand is increasing and water resources are rapidly depleting because of reasons such as population growth, technological development, rising living standards, and industrial development. For this reason, wastewater production has increased in the world and in our country. The uncontrolled discharge of these wastewaters into nature causes environmental problems. Treatment of wastewater is an important factor for the protection of water resources, and physical, chemical, biological and advanced biological treatment methods are widely applied today. In this study, wastewater samples will be taken from different points determined in the wastewater treatment plant located in Muradiye district of Van; parameters such as pH, dissolved oxygen, conductivity, Suspended Solids (SSM), Chemical Oxygen Demand (COD), Biological Oxygen Demand (BOD), nitrogen and phosphorus will be measured and the performance of the wastewater treatment plant will be evaluated in the light of these data. By looking at the parameter values, it will be determined whether it complies with the discharge standards of the Water Pollution Control Regulation (WCR). In addition, the performance of the wastewater treatment plant will be evaluated using CCD (Central Composite Design) and the optimization of pollution parameters will be done. In the evaluation of the performance of the treatment plant, the parameters such as mixed liquid suspended solids (MLSS), mixed liquid volatile suspended solids (MLVSS), sludge volume index (SVI), oxidation reduction potential (ORP) will be evaluated by drawing time-dependent graphs in the samples taken from the aeration tank. Thanks to the process optimization carried out in this study, it will be possible to solve the operational problems of Van Muradiye Domestic Wastewater Treatment Plant operated by Vaski General Directorate.