F. M. Dostoyevski ve L. Tolstoy romanları üzerine felsefi bir inceleme
A philosophical study of the novels of F. M. Dostoevsky and L. Tolstoy
- Tez No: 980306
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsanın kendini ve dünyayı anlama çabası felsefe ve edebiyat disiplinleri ve bu disiplinlerin birbirleriyle etkileşimleri tarih boyunca birbirlerini destekleyecek şekilde ilerleme göstermiştir. İki alan, kimi zaman ortak problemler kimi zaman da ortak kavramsal çerçeve etrafında düşünce tarihini zenginleştirmiştir. Rusya'nın altın çağı olarak kabul edilen 19. yüzyılda eserler üreten Dostoyevski ve Tolstoy felsefe-edebiyat ilişkisinin güçlü örneklerini sunmaktadır. Bu çalışmada Dostoyevski ve Tolstoy'un ahlak, siyaset, din anlayışlarını çağın tarihi ve sosyo-politik özellikleriyle yazarların şahsi dönüşümlerini göz önünde bulundurarak değerlendirilmektedir. Her iki yazarın yaşamları boyunca önceledikleri konular biyografik unsurlarla ele alınırken yadsıdıkları ve bilinçli olarak uzak durdukları konular sebepleriyle açıklanmıştır. Bahsedilen çerçevede ilgili filozofların problematikleri ve görüşleri yazarların yaklaşımları çözümlenmiş, yöntemlerindeki farklılık ve orijinalliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human efforts to understand the self and the world have historically advanced through the mutual reinforcement of philosophy and literature, as well as through the interplay between these two disciplines. At times, they converge on shared problems and at other times on a common conceptual vocabulary, jointly enriching the history of thought. Dostoevsky and Tolstoy, writing in nineteenth-century Russia—often regarded as the nation's“golden age”—offer particularly robust instances of the philosophy-literature nexus. This study examines the ethical, political, and religious perspectives of Dostoevsky and Tolstoy by situating them within the historical and socio-political context of their era and by considering the authors' personal transformations. While the themes each writer foregrounded over the course of his life are treated with reference to biographical factors, the domains they repudiated or deliberately avoided are also identified, and their underlying rationales are examined. Within this framework, the authors' approaches are analysed in relation to salient philosophical problematics and positions, to bring to light the divergences and the distinctive originality of their respective methods.