Abbas Sayar'ın“El Eli Yur, El de Yüzü”adlı romanının söz varlığı açısından incelenmesi
An analysis of Abbas Sayar's novel“El Eli Yur, El de Yüzü”in terms of vocabulary
  1. Tez No: 980311
  2. Yazar: YUNUS EMRE BARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nde köy hayatınını konu edinen pek çok yazar bulunmaktadır. Bu yazarlardan biri de 1923-1999 yılları arasında yaşamış olan Abbas Sayar'dır. Yazın hayatına şiirle başlayan Abbas Sayar daha çok romanlarıyla tanınmaktadır. Abbas Sayar'ın 1954-1957 seçimleriyle bağlantılı olarak Yozgat merkeze bağlı Zağcıoğlu Köyü'nün durumunu ele aldığı“El Eli Yur, El de Yüzü”romanı Türk köy yaşantısını mizahi bir şekilde incelemesi açısından önemli bir eserdir. Abbas Sayar bu eserinde köylerin geri bırakılmışlığını ele almaktadır. Yine toplumun eğitimli bireylerden oluşması gerektiği düşüncesi eserde temel konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendisi de Yozgatlı olan ve Yozgat'ta gazetecilik de yapan Abbas Sayar yörenin ağzına hâkimdir. Yazar, bundan dolayı köy hayatında karşılaştığı ve kişisel çıkarların ön planda olduğu olayları, siyasi çekişmeleri, yoksulluğu vb. anlatırken yörede kullanılan ağzın söz varlığından sıklıkla yararlanmıştır. Abbas Sayar, aynı zamanda romandaki karakterleri konuştururken karakterlerin doğal hâllerine uygun olarak argo söyleyişlere de yer vermiştir. Bu argo söyleyişlerde üzüntüler, sevdalar hayal kırıklıkları kendini göstermektedir. Bu çalışmayla Abbas Sayar'ın“El Eli Yur, El de Yüzü”romanının söz varlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde“Abbas Sayar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri, söz varlığının kapsamı ve içerdiği ögeler”, ikinci bölümde ise Abbas Sayar'ın“El Eli Yur, El de Yüzü”adlı romanının söz varlığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many writers who focus on village life during the Republican Era. One of these writers is Abbas Sayar, wholived from 1923 to 1999. Abbas Sayar, who began his literary career with poetry, is best known for his novels. Abbas Sayar's novel“El Eli Yur, El de Yüzü,”which deals with the situation in the village of Zağcıoğlu, affiliated with the center of Yozgat, in connection with the 1954-1957 elections, is an important work in terms of its humorous examination of Turkish village life. In this work, Abbas Sayar addresses the back wardness of villages. The idea that societys hould be composed of educated individuals is also a fundamental theme in the work. Abbas Sayar, who is also from Yozgat and worked as a journalist there, is fluent in the local dialect. For this reason, when describin gevents he encountered in village life, such as personal interests taking precedence, political rivalries, poverty, etc, the author frequently draws on the vocabulary of the local dialect. Abbas Sayar also uses slang expressions appropriate to the natural state of the characters when he has them speak in then ovel. These slang expressions reveal sadness, loves, and disappointments. This study aims to identify the vocabulary of Abbas Sayar's novel“El Eli Yur, El de Yüzü.”The study consists of two sections: The introduction covers“Abbas Sayar's life, literary personality, and works, the scope of his vocabulary, and the elements it contains,”while the se cond section focuses on Abbas Sayar's novel“El Eli Yur, El de Yüzü.”