Bıldırcınlarda vücut ağırlığının kalıtım derecesinin farklı tekniklerle hesaplanan varyans unsurlarından tahmini
The Estimation of the heritability of body weight in qualis from the variance components predicted by using different
  1. Tez No: 98038
  2. Yazar: ABDULLAH N. ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
m ÖZET BILDIRCINLARDA VÜCUT AĞIRLIĞININ KALITIM DERECESİNİN FARKLI TEKNİKLERLE HESAPLANAN VARYANS UNSURLARINDAN TAHMİNİ Abdullah N. OZSOY Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 47 sayfa Danışman : Prof.Dr.Tahsin Kesici Jüri: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Jüri: Doç. Dr. Zahide KOCABAŞ Jüri: Yard. Doç. Hikmet ORHAN Japon bıldırcınlarının (Cotunix coturnix japonica), 4. hafta canlı vücut ağırkları kullanılarak, babalar arası ve aynı baba ile çiftleşen analar arası varyans unsurları, Varyans Analizi (ANOVA), Maksimum Olabilirlik (ML), Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik (REML) ve Minimum Varyanslı Kuadratik Sapmasız Tahmin (MIVQUE) yöntemleri ile tahmin edilmiştir. Bu tahminlere göre kalıtım dereceleri hesaplanmıştır. Araştırmada 20 erkek, 60 dişi bıldırcından olma 316 dişi ve 322 erkek döl kullanılmıştır. Bıldırcınların 4. hafta vücut ağırlık ortalamaları dişilerde 139.1 1±0.859 g, erkeklerde 132.82±0.872 g ve dişi + erkeklerde 135.94±0.624 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT THE ESTIMATION OF THE HERITABILITY OF BODY WEIGHT IN QUALIS FROM THE VARIANCE COMPONENTS PREDICTED BY USING DIFFERENT TECHNIQUES Abdullah N. OZSOY Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Master Thesis 2000, 47 page Supervisor : Prof.Dr. Tahsin Kesici Jüri: Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Jüri: Doç. Dr. Zahide KOCABAŞ Jüri: Yard. Doç. Hikmet ORHAN The variance components, within males and females mated with the same male, were estimated by the Analysis of Variance (ANOVA), Maximum Likelihood (ML), Restricted Maximum Likelihood (REML) and Minimum Variance Quadratic Unbiased Estimation (MTVQUE) methods using four-week live body weight of Quails (Coturnix coturnix japonica). Heritabilities were calculated according to this estimations. In the research 322 males and 316 females offspring of 20 male and 60 female quails were examined. The means of the four-week body weight of the quails were 139.11±0.859 g., 132.82+0.872 g. and 135+0.624 for female, male and female + male respectively. The difference among them is significant (P< 0.01). The estimated heritabilities were between 0.289-0.339, 0.570-0.605 and 0.258-0.369 using paternal component of variation and 0.525-0605, 0.570-0.605 and 0.507- 0.678 using maternal component of variation for males, females and female + male respectively. The highest heritability was estimated using paternal component of variation for females by REML, for males and female + male by MTVQUE method; the highest heritability was estimated using maternal component of variation for all of the groups by ML method. Key Words : Quails, body weight, variance components, heritability.