The use of sumac (Rhus coriaria L.) as a feed additive in Japanese quail diet
Sumak'ın (Rhus coriaria L.) Japon bıldırcınlarının rasyonlarında yem katkı maddesi̇ olarak kullanımı
  1. Tez No: 343576
  2. Yazar: PAYAM SADIK SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sumak (Rhus Coriaria L.) içerdiği esansiyel amino asitler, vitaminler ve mineraller nedeniyle hep araştırmaların ilgi odağı olmuştur. Bu tez çalışması, Sumakın Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) vücut ağırlığı, yem tüketimi, yumurta ağırlığı, yağ asitleri ve kolesterol kompozisyonu gibi parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. İlk denemede, 7 günlük 180 adet Japon bıldırcını rastgele üç gruba ayrılarak (4 tekerrür) % 0, % 0,5 veya %1.5 sumak içeren rasyonlarla 5 hafta beslenmişlerdir. Ad libitum olarak beslenen bıldırcınlar çalışmada beşinci haftanın sonunda, her tekerrürden 4 bıldırcın kesilerek karkas ağırlığı ile iç organ ağırlıkları ölçülmüştür. Göğüs, bacak, ve kanatlar vücuttan ayrılarak tartılmıştır. Rasyona 1% oranında sumak eklenmesi vücut ağırlığı ile karaciğer ağırlığının önemli şekilde azalmasına neden olmuştur. İkinci denemede, 7 haftalık 84 yumurtlayan bıldırcın rastgele 4 gruba (3 tekerrür/ grup) ayrılarak %0, %0.25, %0.5 veya %1 sumak içeren rasyonla 48 gün boyunca beslenmişlerdir. Yumurtalar günlük olarak toplanmış ve ağırlıkları tartılmıştır. Denemenin son haftasında tekerrür başına 3 yumurta yağ asidi için toplanmıştır. Kolesterol analizi için ise grup başına 3'er yumurta rastgele seçilmiştir. Diyete %0.5 sumak eklenmesi, yumurta sarısı renginin azalmasına neden olmuştur. Rasyonlara sumak eklenmesi kontrol grubuna kıyasla Japon bıldırcınlarında vücut ağırlığının azalmasına neden olmuştur. Yine rasyonda kullanılan sumak, yumurta yağ asitlerini önemli bir şekilde etkileyerek özellikle tekli doymamış yağ asitlerinde istenen artışa ve doymuş yağ asitlerinde azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sumac, growing in no agriculturally viable region, contains some imperative essential amino acids, vitamins and minerals. The objective of the present study was to investigate the impact of the sumac (Rhus coriaria L.) as a feed additive on body weight, feed intake, egg properties such as egg fatty acid profile and cholesterol content in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica). Two experiments were conducted. In the first experiment, one hundred and eighty 7 days old Japanese quail were randomly assigned into three groups (4 replicates, 15 birds/ replicate) and fed a diet supplemented with 0, 0.5, or 1.0 % sumac for 5 weeks. The birds received water and feed ad libitum during the study. At the end of the fifth week of the study, 4 birds per replicate were killed and eviscerated body and internal organ weights were measured. Breast, legs, and wings were separated from the body and weighed. The results showed that adding 1% sumac to the diet led to decrease body weight and liver weight from one week to five weeks of age. In the second experiment, 84 laying quails at 7 weeks of age were randomly assigned into 4 groups (3 replicates/each group) and fed a diet supplemented 0, 0.25, 0.5 or 1.0% sumac for 48 days. Eggs were collected and weighed daily. At the end of the last week, 3 eggs per replicate were collected for fatty acid analysis. Also for yolk cholesterol analysis, 3 eggs per group were separated. Some eggs were checked for egg parameters such as yolk and albumen weight, shell weight, yolk color, and Haugh unit. The results refer to a decreasing degree of yolk color by adding 0.5% sumac to the diet. Also results showed decreasing final body weight by adding different level 0.25, 0.5, and 1 % of sumac to the diet. Use of sumac significantly decreased saturated fatty acid (mainly C14:0, C16:0 and C18:0) and increasing mono-saturated fatty acids (mainly C16:1, n-7 and C18:1,n-9). Supplementation of sumac did not affect cholesterol levels in the egg yolk.