Bıldırcınlarda zoometrikal beden ölçüleri ve bu ölçüler arasındaki ilişkiler
Zoometrical body measurement and their relation with live weight in japanese quail
- Tez No: 346650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma bıldırcınlarda zoometrikal beden ölçüleri ve bu ölçülerle canlı ağırlık arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma Uygulama çiftliğinden bulunan bıldırcın üretim odalarında yürütülmüştür. 32 adet dişi ve 28 adet erkek toplam 60 adet bıldırcın denemeye alınmıştır. Yapılan denemede canlı ağırlık, baş uzunluğu, göğüs uzunluğu, göğüs derinliği, göğüs çevresi, baş çapı, kanat uzunluğu, vücut uzunluğu, göğüs genişliği, gaga uzunluğu ve metatarsus uzunluğu ölçümleri yapılarak bu ölçümlerin canlı ağırlık ile ilişkisi araştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonucu sırasıyla dişi ve erkek bıldırcınlar için canlı ağırlık, baş uzunluğu, göğüs uzunluğu, göğüs derinliği ve göğüs çevresi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Canlı ağırlık için 4., 5. ve 6. haftalarda , baş uzunluğu için 6. hafta da göğüs uzunluğu için 2.ve 5. Haftalarda, göğüs derinliği için 1. hafta da ve göğüs çevresi için 6. hafta da istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine zoometrical body measurement and their relation with live weight in japanese Quail . It was executed in quail production rooms in Kahramanmaraş University Research Farm . A total of 60 quail - 32 grain of female and 28 grain of male quail- were experimented. İn this experiment by measuring head length , chest length , chest depth , chest girth , head diameter , wing length , body length , chest width , beak length and metatarsus length was researched the relationship between this measurements and live weight. According to measurement results for female and male quails were found statistically significant respectively live weight , head lenght , chest lenght , chest depth and chest girth . For live weight in 4. , 5. and 6. weeks of age, for head length in 6. week of age, for chest length in 2. and 5. weeks of age , for chest depth in 1. week of age and for chest girth in 6. week of age were found statistically significant (P0,05) .