Yoğun bakımda yatan hastalarda hipomagnezemi ile septisemi ilişkisi
The relationship between hypomagnesemia and septicemia in patients hospitalized in the intensive care unit
- Tez No: 980389
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakımda yatan hastalarda hipomagnezemi ile sepsis etkeni arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma, 2021–2023 yılları arasında retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfında yaklaşık 4500 hasta taranmış, hipomagnezemisi saptanan 306 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hipomagnezemi saptandığı gün ve bir gün sonrasına ait laboratuvar verileri, enfeksiyon parametreleri ve kan kültür sonuçları değerlendirilmiştir. Üremesi olan 149 hasta ile üremesi olmayan 157 hasta karşılaştırılmıştır. Üremesi olan hastalar kendi içinde etkene göre karşılaştırılmıştır. Hipomagnezemi ile sepsis etkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Literatürde Tonai ve ark. (2024) çalışmasında laktat düzeyinin 2 mmol/L'nin üzerinde olduğu bildirilirken, bu çalışmada ortalama laktat düzeyinin 2 mmol/L'nin altında olduğu görülmüştür. Bulgularımız, hipomagnezemi ile sepsis etkeni arasında doğrudan bir korelasyon bulunmadığını ancak magnezyum düzeylerinin sepsis patofizyolojisinde dolaylı bir role sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between hypomagnesemia and sepsis pathogens in intensive care unit (ICU) patients. The research was conducted retrospectively between 2021 and 2023. Approximately 4500 ICU patients were screened, and 306 patients with hypomagnesemia were included in the study. Laboratory results, infection parameters, and blood culture findings from the day hypomagnesemia was detected and the following day were analyzed. A total of 149 patients with positive blood cultures were compared with 157 patients without growth. No statistically significant relationship was found between hypomagnesemia and the type of sepsis pathogen. While Tonai et al. (2024) reported lactate levels above 2 mmol/L, the mean lactate value in this study was below 2 mmol/L. Our findings suggest that although hypomagnesemia may not directly correlate with specific sepsis pathogens, magnesium levels could play an indirect role in the pathophysiology of sepsis.