İstanbul'daki tramvay hatlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of tram lines in Istanbul
- Tez No: 980464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR VİTOŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İstanbul tramvay ağı, şehrin toplu taşıma sisteminin temel unsurlarından biridir. Hızla artan kentleşme ve nüfus büyümesiyle karşı karşıya olan İstanbul, trafik sıkışıklığını azaltmak, hava kirliliğini önlemek ve etkili toplu taşıma hizmetleri sunmak amacıyla sürdürülebilir ulaşım çözümlerine yönelmiştir. Bu çözümler arasında tramvay sistemi, karayolu ulaşımına çevreci ve güvenilir bir alternatif sunmaktadır. İstanbul tramvay sisteminin etkinliğini ve performansını değerlendirebilmek için, TCRP Raporu 100 (Transit Capacity and Quality of Service Manual) çerçevesinde tanımlanan ilke ve değerlendirme kriterlerine başvurulmuştur. Ulaştırma Araştırma Kurulu (Transportation Research Board (TRB)) tarafından yayımlanan bu el kitabı, tramvay ve hafif raylı sistemler de dâhil olmak üzere çeşitli toplu taşıma türlerinin kapasitesini, hizmet kalitesini ve operasyonel performansını değerlendirmek için uluslararası bir referans olarak kabul edilmektedir. İstanbul'daki tramvay hatlarına ait verilerin TCRP Raporu 100'de belirtilen standartlarla karşılaştırılması, sistemin kapasitesi, sıklığı, erişilebilirliği ve kullanıcıların algıladığı hizmet kalitesi gibi kritik unsurların değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Bu yaklaşım, İstanbul'daki tramvay sistemini uluslararası bir bağlamda konumlandırırken daha verimli, kapsayıcı ve yüksek kaliteli bir kentsel ulaşım ağına ulaşmak için iyileştirme alanlarının da belirlenmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tramway network in Istanbul stands as a key component of the city's public transportation system. Faced with rapid urbanization and population growth, Istanbul has increasingly relied on sustainable mobility solutions to address congestion, reduce air pollution, and provide efficient transit services. Among these solutions, the tramway offers a reliable and environmentally friendly alternative to road-based transportation. To analyze the effectiveness and performance of Istanbul's tram system, it is essential to refer to the principles and evaluation criteria outlined in the TCRP Report 100 (Transit Capacity and Quality of Service Manual). Published by the Transportation Research Board (TRB), this manual serves as a global benchmark for assessing transit capacity, quality of service, and operational performance across various modes of public transportation, including light rail and tram systems. By aligning Istanbul's tram lines data with the standards provided by TCRP Report 100, it becomes possible to assess critical aspects such as system capacity, frequency, accessibility, and user-perceived quality. This approach not only situates Istanbul's tram system within an international context but also helps identify areas for improvement to achieve a more efficient, inclusive, and high-quality urban transport network.