İstanbul'un raylı sistem tarihi
Istanbul's rail system history
  1. Tez No: 960927
  2. Yazar: MERVE ÖZ AÇIKKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İstanbul, tarihsel olarak hem kültürel hem de ekonomik açıdan önemli bir merkez olmanın yanı sıra, ulaşım altyapısı açısından da büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Bu tez, İstanbul'un raylı sistem tarihini ele alarak, kentin gelişen ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan projeleri ve yatırımları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. İstanbul'daki raylı sistemlerin ilk temelleri, 19. yüzyılın sonlarına doğru atılmaya başlanmıştır. Şehirdeki ilk raylı ulaşım hattı, 1875 yılında faaliyete geçen İstanbul-Halkalı Demiryolu hattı ile başlamakla birlikte, bu dönemde raylı ulaşım daha çok şehirlerarası taşımacılıkla sınırlıydı. İstanbul'un ilk metro hattı ise 1989 yılında, Taksim ile 4. Levent arasında faaliyete geçen M2 Metro Hattı ile başlamıştır. 1980'lerden sonra İstanbul'un büyüyen nüfusu ve artan trafik sorunları, toplu taşıma sistemlerinin önemini artırmıştır. Bununla birlikte, raylı sistemlerin entegrasyonu, şehir içindeki ulaşımın daha hızlı ve verimli hale gelmesi için gerekli bir çözüm olmuştur. 1990'ların sonlarından itibaren, İstanbul'da metro ve tramvay hatlarının genişlemesi hız kazanmış, bu süreçte Marmaray Projesi ve Halkalı-Kazlıçeşme Hattı gibi projeler devreye girmiştir. Özellikle Marmaray, Asya ve Avrupa'yı birleştiren tarihi bir proje olarak İstanbul'un ulaşım altyapısını küresel ölçekte güçlendirmiştir. Günümüzde İstanbul'un raylı sistemleri, şehrin dört bir yanına yayılan, hızlı ve çevre dostu ulaşım çözümleri sunan bir ağ haline gelmiştir. Yeni metro hatları, hafif raylı sistemler ve banliyö hatları ile İstanbul'un ulaşım altyapısı güçlendirilmiş, trafik sıkışıklığının azaltılması ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması hedeflenmiştir. Bu tez, İstanbul'un raylı sistem tarihini ele alarak, yapılan yatırımların şehir ulaşımına sağladığı katkıları ve toplumsal etkilerini incelemekte, İstanbul'un gelecekteki ulaşım vizyonuna dair önemli çıkarımlar yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historically, Istanbul has been an important center both culturally and economically, and it has also undergone a significant transformation in terms of its transportation infrastructure. This thesis examines the history of Istanbul's rail systems, comprehensively analyzing the projects and investments made to meet the city's growing transportation needs.The foundations of rail systems in Istanbul were first laid in the late 19th century. The city's first rail transportation line, the Istanbul-Halkalı Railway, which began operation in 1875, marked the beginning of this transformation, although rail transportation at this time was primarily limited to intercity travel. Istanbul's first metro line, the M2 Metro Line, which began operations in 1989 between Taksim and 4th Levent. In the 1980s, as Istanbul's population grew and traffic problems increased, the importance of public transportation systems became more evident. In this context, the integration of rail systems became a necessary solution to make intra-city transportation faster and more efficient. From the late 1990s onward, the expansion of metro and tram lines accelerated in Istanbul, with projects such as the Marmaray Project and the Halkalı-Kazlıçeşme Line coming into play. Particularly, Marmaray, a historic project connecting Asia and Europe, has significantly strengthened Istanbul's transportation infrastructure on a global scale. Today, Istanbul's rail systems have become an extensive network that spans the entire city, offering fast and environmentally friendly transportation solutions. With new metro lines, light rail systems, and suburban lines, Istanbul's transportation infrastructure has been strengthened, with the goals of reducing traffic congestion and ensuring environmental sustainability. This thesis examines the history of Istanbul's rail systems, exploring the contributions of these investments to the city's transportation and their societal impacts, while offering important insights into Istanbul's future transportation vision.