Urartu dönemine ait metal kemerlerin koruma ve onarıma yönelik olarak arkeometrik yöntemlerle incelenmesi
Examination of metal belts from the urartian period using archaeometric methods for conservation and restoration
  1. Tez No: 980509
  2. Yazar: UMUT BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAYAZİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Urartu Dönemi'ne ait metal kemerlerin koruma ve onarıma yönelik olarak arkeometrik yöntemlerle incelenmesini amaçlamaktadır. Tez kapsamında, Urartu Krallığı'na (M.Ö. 9–6. yy.) tarihlenen 22 metal kemer taşınabilir X-ışını fluoresans (p-XRF) cihazı kullanılarak tahribatsız olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları ışığında kemerlerin kimyasal bileşimleri tespit edilmiş ve elde edilen veriler koruma-onarım planlaması çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışma kapsamındaki kemerler Diyarbakır Müze Müdürlüğü envanterine kayıtlı orijinal eserler olup Urartu Dönemi'nin farklı bölgesel ve kronolojik varyasyonlarını temsil etmektedir. Her bir kemerin elementel bileşimi ile yüzey durumu yerinde analiz edilerek belirlenmiş olup, görsel ve mikroskobik incelemelerle üretim tekniklerine dair ipuçları elde edilmiştir. Portatif XRF cihazıyla yapılan analizler kemerlerin bakır–kalay esaslı tunç alaşımından imal edildiğini göstermiştir. Çoğu kemerin temel alaşımı bakır (ağırlıkça ~% 80-90) ve kalaydan (ağırlıkça ~% 5-15) oluşmaktadır. Demir çoğu örnekte az veya iz miktarda görülürken, bazı örneklerde kurşun (< ağ. %5) ile eser miktarda çinko ve arsenik tespit edilmiştir. Kemer yüzeylerinde gözlemlenen korozyon ürünleri incelenerek eserlerin bozulma seviyeleri belirlenmiş ve korunma durumlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Analiz sonuçları, çalışmada yer alan Urartu metal kemerlerinin büyük çoğunluğunun yüksek kaliteli tunçtan imal edildiğine, ancak hammadde seçiminde ve alaşım hazırlamada farklı yaklaşımlar benimsendiğine işaret etmiştir. Elementel dağılımdaki çeşitlilik atölyelerin farklı cevher kaynakları kullanmış olabileceğini ve zaman içinde metalurjik tekniklerde yenilikler veya değişimler yaşandığını göstermektedir. Nitekim bazı kemerlerde tespit edilen yüksek çinko izleri Urartu ustalarının estetik amaçlı farklı alaşım denemeleri yaptığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the metal belts of the Urartian Period with archaeometric methods for their conservation and restoration. Within the scope of the thesis, 22 metal belts dating to the Urartian Kingdom (9th-6th centuries BC) were analyzed non-destructively using a portable X-ray fluorescence (p-XRF) device. In the light of the analysis results, the chemical compositions of the belts were determined and the obtained data were discussed within the framework of conservation-restoration planning. The belts within the scope of the study are original works registered in Diyarbakır Museum Directorate inventory and represent different regional and chronological variations of the Urartu Period. The elemental composition and surface condition of each belt were determined by on-site analysis, and clues about production techniques were obtained through visual and microscopic examinations. Analysis with the portable XRF device showed that the belts were manufactured from a copper-tin based bronze alloy. The basic alloy of most of the belts consists of copper (~80-90 wt.%) and tin (~5-15 wt.%). Iron is present in small or trace amounts in most samples, while lead (<5 wt.%) and trace amounts of zinc and arsenic have been detected in some samples. By the examination of the corrosion products observed on the belt surfaces, the deterioration levels of the artifacts were determined and recommendations were made regarding their preservation status. The results revealed that the majority of the Urartian metal belts included in the study were manufactured from high-quality bronze, but different approaches were adopted in raw material selection and alloy preparation. The diversity in elemental distribution indicated that the workshops may have used different ore sources and that there would have been innovations or changes in metallurgical techniques over time. As a matter of fact, traces of zinc detected on some belts suggested that Urartian masters experimented with different alloys for aesthetic purposes.