Öz şefkat ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi: İş-aile dengesinin rolü
Examining the relationship between self-compassion and job satisfaction: The role of work-family balance
  1. Tez No: 980508
  2. Yazar: SEDA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz dinamik iş hayatı koşullarında iş yerlerinin rekabet avantajı kazanması adına çalışanların iş tatminleri önemli konulardan biri haline gelmiştir. İş tatmini uzun yıllardır örgütsel davranış literatüründe tartışılmakla birlikte, iş-aile dengesi ve öz şefkat ile ilişkisini inceleyen araştırmalar oldukça kısıtlıdır. İş ve aile alanları bir çalışanın en çok vakit ayırdığı iki alan olmakla birlikte bu alanların dengede olması çalışanın iş tatmini için önemli hale gelmiştir. Öz şefkat kavramı geliştirilebilir bir kavram olması sebebiyle örgütler için avantajlı kaynaklardan biridir. Bu bilgiler ışığında araştırma örgütsel davranış literatürüne katkı sunmak amacıyla, iş-aile dengesi aracılığıyla iş tatmini ve öz şefkat arasındaki ilişkiyi incelemeye odaklanmıştır. Bu bağlamda ilk olarak hipotezler oluşturulmuş ardından hipotezler anket yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 201 çalışan oluşturmaktadır. İş- aile dengesinin aracılığında öz şefkatin iş tatmini üzerindeki etkisini analiz etmek için regresyon analizi yapılmıştır. İlk olarak, kullanılan ölçüm modelini değerlendirmek için doğrulayıcı faktör analizi ve sonrasında araştırma modelini test etmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; öz şefkat ve iş tatmini arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda iş-aile dengesi iş tatminini pozitif yönde etkilemektedir ve öz şefkat iş-aile dengesi arasında da pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak, iş-aile dengesi, öz şefkat ve iş tatmini arasında aracılık etkisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic work environment, employee job satisfaction has become a critical factor for organizations aiming to gain a competitive advantage. While job satisfaction has been extensively discussed in the literature for many years, studies exploring its relationship with work-family balance and self-compassion remain limited. Work and family represent the two primary domains in which employees invest most of their time, and achieving balance between these domains has become essential for enhancing job satisfaction. As a developable psychological resource, the concept of self-compassion offers a strategic advantage for organizations seeking to foster employee well-being and performance. In light of all these concepts, this study aims to address a gap in the literature by focusing on the relationship between self-compassion and job satisfaction through the mediating role of work-family balance. To test the proposed hypotheses, a survey was conducted with 201 white-collar employees from various sectors. To analyze the effect of self-compassion on job satisfaction through the mediation of work-family balance, regression analysis was conducted. First, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed to evaluate the measurement model, followed by regression analysis to test the research model. Based on the results of the study, a positive relationship was found between self compassion and job satisfaction. In addition, work-family balance was found to have a positive effect on job satisfaction, and a positive relationship was also observed between self-compassion and work-family balance. Finally, work-family balance was found to have a mediating role in the relationship between self-compassion and job satisfaction.