Anıza ekim makinelerinde ekim parametrelerinin belirlenmesi
Determination of planting parameters in the stubble planting machines
- Tez No: 98052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET ANIZA EKİM MAKİNALARINDA EKİM PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Ilyas SEVEN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 53 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Güler ERDEM Jüri : Yrd. Doç. Dr. Güler ERDEM Doç. Dr. Sabri GÖKMEN Yrd. Doç. Dr. Sabit ERŞAHİN Bu çalışmada, anıza ekim tekniğinde ekim parametrelerinin belirlenmesi amacıyla buğday ekiminde ülkemizde kullanılan geleneksel toprak hazırlığı ve ekim sistemiyle, alternatif olabilecek iki farklı sistem karşılaştırılmıştır. Bunlar; geleneksel toprak işleme sistemi (pulluk + kazayağı-dişli tırmık kombinasyonu + pnömatik ekim makinası), azaltılmış toprak işleme sistemi (kazayağı-dişli tırmık kombinasyonu + doğrudan anıza ekim makinası) ve doğrudan anıza ekim sistemi (doğrudan anıza ekim makinası)dir. Sonuçlar, yakıt tüketiminin geleneksel sistemde 26,96 İt/ha, azaltılmış toprak işleme sisteminde 19,25 İt/ha ve anıza ekim yönteminde ise 1 1,80 İt/ha; iş başarısının geleneksel sistemde 0,55 ha/h, azaltılmış toprak işleme sisteminde 0,53 ha/h ve anıza ekimde 0,75 ha/h; verimin ise, geleneksel sistemde 252,0 kg/da, azaltılmış toprak işleme sisteminde 214,0 kg/da ve anıza ekimde 181,5 kg/da ile en düşük olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Geleneksel toprak işleme, toprak işlemesiz tarım, azaltılmış toprak işleme, anıza ekim makinası.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT DETERMINATION OF PLANTING PARAMETERS IN THE STUBBLE PLANTING MACHINES Ilyas SEVEN Gaziosmanpaşa University Gradute School of Natural And Applied Sciences Deparment of Agricultural Machinery Master Thesis 2000, 53 Page Supervisor : Assist. Prof. Dr. Güler ERDEM Jury : Assist. Prof. Dr. Güler ERDEM Assoc. Prof. Dr. Sabri GÖKMEN Assist. Prof. Dr. Sabit ERŞAHİN In this study, three different systems were compared for the purpose of determining planting parameters in no tillage planting system, companing tillage system, cammonly used in wheat production, in our country with the alternative planting systems. These were: traditionel tillage system (plough + duckfoot combination of harrow + pneumatic precision drill), reduced illage system (duckfoot combination of harrow + direct stubble planting machine), and no till system (direct stubble planting machine). The results showed that the fuel consugtion was 26,96 It/ha in conventional tillage, 19,25 It/ha in reduced tillage, and 1 1,80 lt/ha in no tillage; the efficiency of work was 0,55 ha/h in conventional tillage, 0,53 ha/h in reduced tillage, and 0,75 in no tillage system; and the gied was 252,0 kg/da in conventional tillage, 214,0 kg/da in reduced tillage, and 181,5 kg/da (the lowest) in no tillage system. KEY WORDS : Conventional tillage, no tillage farming, reduced tillage, direct stubble planting machine.