Taş toplama makinesinin işletme parametrelerinin belirlenmesi
The Determination of better working parameters on the stone picker machine
- Tez No: 98053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET TAŞ TOPLAMA MAKİNASININ İŞLETME PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Suat SEZER Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 51 Sayfa Danışman : Doç. Dr. Ömer Faruk TAŞER Jüri : Doç. Dr. Ömer Faruk TAŞER Jüri : Doç. Dr. Fikret DEMİR Jüri : Doç. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Türkiye topraklarına ilişkin sorunlardan; su erozyonu %63,2 ile ilk sırayı alırken, taşlılık sorunu %31,5 ile ikinci sırada, yaşlılık sorunu ise %3.1 ile üçüncü sıra da gelmektedir. Taşlı araziler alet ve makinalannın düzensiz kullanımına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Taşlar ileri mekanizasyon uygulamalarında taş toplama makinalarıyla toplanmakta veya taş kırma-öğütme makinalarıyla kırılmaktadır. Bu çalışma ile deneme arazisinin taşlılık derecesinin tespiti ve mevcut taş toplama makinasının işletme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Taş toplama makinası ile iki değişik çalışma hızında, iki değişik iş derinliğinde, birinci ve ikinci geçiş olmak üzere farklı geçiş sayılarında olmak üzere değişen parametrelerle, en az üçer tekerrürlü olarak altı deneme yapılmış ve aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. - Deneme arazisinin taş miktarı 586 t/hax30cm, taşlılık derecesi“Çok fazla taşlı”olarak tespit edilmiştir.n - En iyi temizleme etkinliği; birinci geçişte %62 ile 5 cm iş derinliği ve 0,7 km/h çalışma hızında, ikinci geçişte ise %56 ile 7,5 cm iş derinliği ve 0.7km/h çalışma hızı şartlarında elde edilmiştir. - Yüksek çalışma hızı ile birlikte iş derinliğinin artması temizleme etkinliğini azaltmış, düşük çalışma hızında iş derinliğinin artması temizleme etkinliğini artırmıştır. -îş başarısı en yüksek değer olarak; birinci geçişte 3,38 da/h, ikinci geçişte 6,86 da/h olarak tespit edilmiştir. - En düşük yakıt tüketimi; Birinci geçişte 9,4 l/h olarak 5 cm iş derinliği ve 0,7 km/h çalışma hızı şartlarında, ikinci geçişte ise 7,2 l/h olarak 5 cm iş derinliği ve 1,8 km/h çalışma hızında elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Taş, Taş Toplama Makinası, Taş Kırma-Öğütme Makinası
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT THE DETERMINATION OF BETTER WORKING P ARAMETRES ON THE STONE PİCKER MACHINE Suat SEZER Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Master Thesis 2000,51 Pages Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk TAŞER Jury : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk TAŞER Jury : Assoc. Prof. Dr. Fikret DEMİR Jury : Assoc. Prof. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ One of the big problem into the Agricultural ares in Turkey is harmfull stones.The percentage of harmfully stony agricultural ares are about 31,5 %.lmportant damages such as wear,break,unregularity working e.t.c.,occurs on the agricultural equipments and machines in areas which covered with 31.5 % stones. Stones are picked up by the stone picker machines or grinded by stone breaker-grinder in developed mechanization applications. İn this researchjthe stone percentages of agricultural areas and better working parametres of stone picker is aimed to be determined.Two types of working speed,two types of working depth and second passing from the same determined area were used as a research parametres. At least three repetation wre used as into the all research parametres. Stone percentages of working area were determined as a“heavy stony degree”by the 586 t/ha into the 30 cm depth. The better stone picking up percentage of 62 % were found by the parametres of 5 cm depth, 0.7 km/h working spead and into the first passing. The second better stone picking up percentage is found as 56 %by the parametres of 7.5 cm working depth and 0.7 km/h working speed.IV By the increasing working spead and working depth are caused to reduce the stone picking up percentages. The less working speed and 7.5 cm working depth are caused to increase the stone picking percentage. Working efficiencies are found as 3.38 da/h into the first passing and 6.86 da/h into the second passing. Minimum diesel oil consumption are found 7.2 1/h by the parametres of, 5 cm working depth, 1.8 km/h working spead and into the first passing spead. Key Words : Stone, stone picker,stone breaker-grinder