Evaporatif bir soğutma sisteminin farklı çalışma koşullarında performansının incelenmesi
Investigation of the performance of an evaporative cooling system under different operating conditions
  1. Tez No: 980526
  2. Yazar: BİLAL DÖRTTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BABAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı parametrelerin evaporatif soğutma sisteminin performansı üzerindeki etkilerini deneysel olarak incelemek ve soğutma verimliliğini artırmaya yönelik en uygun çalışma koşullarını belirlemektir. Bu çalışmada, farklı hava hızı, su sıcaklığı, giriş havası sıcaklığı ve giriş havası bağıl nemi parametrelerinin evaporatif soğutma performansına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler, 2,5 m/s, 3,5 m/s ve 4,5 m/s hava hızlarında; 4 °C, 14,5 °C ve 27 °C su sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Her deney için üç tekrarlı ölçüm alınmış ve ortalamaları esas alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Giriş ve çıkış havası sıcaklıkları ile bağıl nem değerleri ölçülerek, sistemin soğutma performansı ve enerji verimlilik oranı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler tablo ve grafiksel olarak sunulmuştur. Analizler sonucunda hava hızının, su sıcaklığının, giriş havası bağıl nemi ve sıcaklığının soğutma performansı üzerinde farklı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle giriş havası sıcaklık ve bağıl nem değerlerinin evaporatif soğutmada soğutma kapasitesi üzerinde önemli etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Aynı hava hızı ve su sıcaklığında, hava sıcaklığının artması ve bağıl nem oranının azalması ile birlikte soğutma kapasitesinde büyük oranda artış elde edilebileceği tespit edilmiştir. Deneysel çalışmaların güvenilirliğini belirlemek amacıyla belirsizlik analizi ile hata oranları tespit edilmiş ve gerçekleştirilen tüm deneylerde %5'in altında hata oranı elde edilmiştir. Giriş parametrelerinin soğutucu performansına etkisini sayısal olarak belirlemek amacıyla Taguchi ve Anova yöntemleri ile istatiksel analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda önem sırasına göre sıcaklık, bağıl nem, hava hızı ve su sıcaklığı parametrelerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, evaporatif soğutma sistemlerinin enerji verimliliğini artırmaya yönelik parametre optimizasyonu açısından önemli veriler sunmakta ve alana katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally investigate the effects of different parameters on the performance of an evaporative cooling system and to determine the optimal operating conditions that enhance cooling efficiency. In this research, the influence of air velocity, water temperature, inlet air temperature, and inlet relative humidity on the performance of evaporative cooling was experimentally examined. The experiments were conducted at air velocities of 2,5 m/s, 3,5 m/s, and 4,5 m/s, and at water temperatures of 4 °C, 14,5 °C, and 27 °C. For each experiment, three repeated measurements were taken, and the averages were used for the calculations. The inlet and outlet air temperatures as well as relative humidity values were measured, and the system's cooling performance and energy efficiency ratio were determined. The obtained data were presented in tabular and graphical form. The analyses revealed that air velocity, water temperature, inlet air temperature, and relative humidity exerted varying effects on cooling performance. It was particularly observed that inlet air temperature and relative humidity had a significant impact on cooling capacity in evaporative systems. At the same air velocity and water temperature, higher inlet air temperature combined with lower relative humidity resulted in a substantial increase in cooling capacity. To assess the reliability of the experimental work, uncertainty analysis was conducted, and error rates below 5% were obtained for all tests. In order to quantitatively determine the effect of input parameters on cooler performance, statistical analyses were performed using Taguchi and ANOVA methods. The results indicated that, in order of significance, inlet air temperature was the most influential parameter, followed by relative humidity, air velocity, and water temperature. This study provides valuable insights into parameter optimization aimed at improving the energy efficiency of evaporative cooling systems and makes a noteworthy contribution to the field.