Yapay zeka, yeşil inovasyon ve firma performansı ilişkisi
The relationship between artificial intelligence, greeninnovation and firm performance
  1. Tez No: 980532
  2. Yazar: HÜSNA YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital çağda dünya genelinde yaşanan en önemli makro sorunlardan biri çevresel sorunlardır. Enerji tüketiminden atık yönetimine kadar birçok çevre sorunlarına yenilikçi çözümler sunmak yaşanabilir bir dünya için önemlidir. Bu konuda artan bir endişenin olması işletmeleri çevresel sorunlara yaratıcı fikirler üretmek amacıyla bir kaynak arayışına yöneltmiştir. Bu nedenle çevre sorunlarına çözüm bulmaya çalışan duyarlı firmalar yeşil inovasyon anlayışıyla ekolojik dengeye zarar vermeyen çevre dostu faaliyetlerini yapay zeka yetenekleriyle yerine getirerek teknolojik gelişmeleri, üretim süreçleri ve iş süreçlerini daha çevre dostu ve kaynakları daha verimli kullanabilecek şekilde dönüştürerek yapay zekanın gücünden yararlanmayı amaçlar ve uzun vadede rekabet avantajı sağlar. Bu açıdan yapılan bu çalışma, işletmelerin yapay zeka yeteneklerini, yeşil inovasyon ve yeşil girişimcilik yönelimini ele alıp inceleyerek firma performansı üzerindeki ilişkisine odaklanmaktadır. Bu çalışma, 2025 yılında Marmara bölgesinde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası imalat ve hizmet sektöründeki işletmeleri araştırma nesneleri olarak seçmiş ve yapay zeka yetenekleri yeşil inovasyon ve yeşil girişimcilik yönelimi ile firma performansındaki ilişkiyi incelemek için kolayda örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmada anket çalışması yapılmıştır. Anket çevrimiçi ortamda uygulanmış ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumlardan çalışanlar katılmıştır. Anket veri tabanına göre, geçerli veri sağlayan yaklaşık 153 işletme katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgular AI yetenekleri, yeşil inovasyon ve yeşil girişimcilik yöneliminin işletmelerin ekonomik ve ekonomik olmayan performanslarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Aynı zamanda yeşil girişimcilik yönelimi ve yeşil teknolojik inovasyon aracılık roller oynamaktadır; şöyle ki, yeşil girişimcilik yönelimi ve yeşil teknolojik inovasyon, yapay zeka yeteneklerinin işletme performansı üzerindeki etkisini güçlendirmektedir. Ayrıca bütün değişkenlerin birbiri üzerinde etkili olduğu seri aracılık rolüyle açıklanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, işletmelerin rekabet avantajı sağlamak ve çevresel sorumluluklarını yerine getirmek için yapay zeka yetenekleri ve yeşil inovasyon stratejilerinin bütünleşmesi, gelecekte çevre dostu çözümlerin kolaylaşmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important macro problems experienced worldwide in the digital age is environmental problems. Providing innovative solutions to many environmental problems, from energy consumption to waste management, is important for a livable world. The fact that there is an increasing concern on this issue has led businesses to search for a resource to produce creative ideas for environmental problems. For this reason, sensitive companies trying to find solutions to environmental problems aim to benefit from the power of artificial intelligence by transforming technological developments, production processes and business processes in a more environmentally friendly and more efficient way to use resources more efficiently by performing environmentally friendly activities that do not harm the ecological balance with the understanding of green innovation, with artificial intelligence capabilities, and provide competitive advantage in the long run. In this respect, this study focuses on the relationship between artificial intelligence capabilities of enterprises on firm performance by addressing and examining green innovation and green entrepreneurship orientation. This study selected the enterprises in the national and international manufacturing and service sector operating in the Marmara region in 2025 as research objects, and the convenience sampling method was applied to examine the relationship between artificial intelligence capabilities, green innovation and green entrepreneurship orientation and firm performance. A survey was conducted in the research as a data collection tool. The survey was conducted online and employees from institutions operating in various sectors participated. According to the survey database, about 153 businesses that provided valid data participated. The obtained data were analyzed in the SPSS program. The findings show that AI capabilities, green innovation, and green entrepreneurship orientation positively affect the economic and non-economic performance of enterprises. At the same time, green entrepreneurship orientation and green technological innovation play mediating roles; Namely, green entrepreneurship orientation and green technological innovation strengthen the impact of artificial intelligence capabilities on business performance. In addition, it is explained by the role of serial mediation in which all variables act on each other. In this context, this study will play an important role in facilitating environmentally friendly solutions in the future, the integration of artificial intelligence capabilities and green innovation strategies in order to provide competitive advantage and fulfill the environmental responsibilities of enterprises.