Yayınları üzerinden Ömer Öngüt, görüşleri ve cemaati
Ömer Öngüt, his views and community through publications
  1. Tez No: 980533
  2. Yazar: RUKİYE ÖKDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ömer Öngüt, Türkiye'deki dini gruplar arasında kendine özgü söylemleri ve sert eleştirileriyle dikkat çeken bir isimdir. Bilinen herhangi bir tahsili olmadığı ve ümmi olduğu belirtilen Öngüt, İslami düşünceyi belirli bir çerçevede yorumlayarak özellikle bazı fıkhî konularda keskin görüşleriyle ve farklı cemaat ve şahısları tekfir etmesiyle öne çıkmıştır. Çeşitli cemaat ve tarikatları“bölücü”ve“sapkın”olarak nitelendiren Öngüt, bu yaklaşımıyla, Öngüt Cemaati'nin diğer dini yapılarla ilişkisini büyük ölçüde şekillendirmiştir. Hakikat Yayıncılık tarafından yayımlanan kitapları ve Hakikat Aylık İslâm Dergisi'nde pek çok kişi ve cemaat hakkında yazılar kaleme almış ve onlara yönelik ağır ithamlarla küfre düştüklerini ifade ederek tekfirde bulunmuştur. Ömer Öngüt, kendisini“hâtemü'l-velî”olarak tanımlamaktadır. Bu unvanın kendisinde bulunduğuna dair çeşitli görüş ve argümanlar sunmuş ve müntesipleri tarafından da bu görüş desteklenmiştir. Cemaatinin üyeleri, Öngüt'ü hâtemü'l-velî olarak kabul etmekte ve onu aynı zamanda gelecek mehdinin öncüsü olarak görmektedirler. Bu inanç, cemaatin toplumsal yapısında önemli bir yer tutmakta ve Öngüt'ün liderlik figürünü pekiştirmektedir. Öngüt'ün vefatının ardından, cemaatin liderlik yapısı belirginleşmemiş olmakla birlikte, Hakikat Vakfı ve hâlen yayımlanan Hakikat Aylık İslâm Dergisi gibi yayın organları aracılığıyla söylemleri ve fikirleri yayılmaya devam etmektedir. Cemaat, büyük ölçüde yayıncılık alanında faaliyet göstermekte; Öngüt'ün kitapları derlenerek yeniden yayımlanmakta ve farklı dillere çevrilmektedir. Sakarya merkezli olarak varlığını sürdüren cemaat, kendine ait yerleşim alanları ve ticari girişimleriyle kapalı bir topluluk yapısını muhafaza etmekte, yayın faaliyetleri aracılığıyla belirli bir çizgide varlığını sürdürmekte ve kendine özgü yorumlarını korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Ömer Öngüt is a prominent figure among religious groups in Türkiye, known for his distinctive discourses and harsh criticisms. It is stated that Öngüt had no formal education and was illiterate, yet he gained attention for interpreting Islamic thought within a specific framework. He particularly stood out for his sharp views on certain jurisprudential issues and his practice of excommunicating different religious communities and individuals. Labeling various religious communities and Sufi orders as“divisive”and“heretical,”Öngüt's approach significantly shaped the Öngüt Community's relationship with other religious structures. Through books published by Hakikat Publishing and articles in Hakikat Aylık İslâm Dergisi, Öngüt wrote extensively about many communities, accusing them of heresy and declaring them apostates. Ömer Öngüt defines himself as the“hatm al-awliyā”(the Seal of Saints). He has presented various arguments and viewpoints to support his claim that this title is embodied in him, a position also supported by his followers. Members of his community accept Öngüt as the“hatm al-awliyā”and view him as the precursor to the coming Mahdi. This belief holds significant importance in the social structure of the community and reinforces Öngüt's leadership role. After Öngüt's passing, although the leadership structure of the community remains unclear, his discourses and ideas continue to spread through publication organs such as the Hakikat Foundation and Hakikat Aylık İslâm Dergisi. The community primarily engages in publishing activities, with Öngüt's books being compiled and published, and translated into different languages. Based in Sakarya, the community maintains a closed society structure with its own settlements and commercial enterprises, preserving a specific ideological line through its publishing activities and maintaining its unique interpretations.