Kripto paralara yatırım niyeti üzerinde finansal okuryazarlık ve psikolojik faktörlerin etkisi
The influence of financial literacy and psychological factors on the intention to invest in cryptocurrencies
- Tez No: 980539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE OZANSOY ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda dijital finansal varlıklar arasında öne çıkan kripto paralar, bireysel yatırımcıların dikkatini çeken yeni nesil yatırım araçlarından birisi haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda dijital çağın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan kripto paralar, geleceğin yatırım ve ödeme araçları arasında kabul edilmektedir. Bu alana yönelik yatırım kararları, sadece ekonomik getirilerle değil, aynı zamanda yatırımcıların psikolojik eğilimleri ve finansal bilgi seviyeleriyle de yakından ilişkilidir. Bu çalışma, kripto paralara yatırım yapma niyetini etkileyen finansal ve psikolojik faktörleri incelemeyi ve özellikle finansal okur yazarlık, finansal tutum, sürü davranışı, risk algısı, finansal öz yeterlilik, güvenlik ve kontrol değişkenlerinin bu niyet üzerindeki belirleyici rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında anket yöntemiyle elde edilen veriler, yatırımcıların risk algısı, bilişsel önyargıları, kazanç beklentileri ve finansal bilgi düzeyleri gibi çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, finansal okur yazarlık seviyesi yüksek bireylerin kripto para piyasasına daha temkinli yaklaştığını, yatırım kararlarını daha bilinçli bir şekilde aldıklarını ve sürü davranışı sergileme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kripto paralara yönelik yatırım eğilimlerinin sadece bireysel bilgi ve becerilerle değil, aynı zamanda bireylerin çevreleri ve hissettikleri güven düzeyiyle şekillendiğini vurgulayarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Yapılan tez çalışmasında anket yöntemi kullanılmış, çalışmanın amaçları doğrultusunda belirlenen hipotezler kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cryptocurrencies, which have become prominent among digital financial assets, have become one of the new generation investment instruments that attract the attention of individual investors. Especially in recent years, cryptocurrencies, which have emerged with the development of the digital age, are considered among the investment and payment instruments of the future. Investment decisions in this area are closely related not only to economic returns, but also to the psychological tendencies and financial knowledge levels of investors. This study aims to examine the financial and psychological factors that affect the intention to invest in cryptocurrencies and to analyze the determining role of financial literacy, financial attitude, herd behavior, risk perception, financial self-sufficiency, security and control variables on this intention. The data obtained through the survey method within the scope of the research was evaluated in terms of various variables such as investors' risk perception, cognitive biases, earnings expectations and financial knowledge levels. The findings obtained showed that individuals with high financial literacy levels approach the cryptocurrency market more cautiously, make investment decisions more consciously and are less likely to exhibit herd behavior. In addition, it makes an important contribution to the literature by emphasizing that investment tendencies towards cryptocurrencies are shaped not only by individual knowledge and skills, but also by the environment and the level of trust that individuals feel. In the thesis study, the survey method was used and the hypotheses determined in line with the objectives of the study were analyzed by the partial least squares method (PLS).