Yeni nesil hareketlilik çözümleri: Elektrikli scooter satın alma kararını etkileyen faktörler
Next generation mobility solutions: Factors affecting the electric scooter purchase decision
- Tez No: 980538
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Elektrikli scooterlar, şehir içi ulaşımda sundukları pratiklik ve çevre dostu yapılarıyla yeni nesil hareketlilik anlayışının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin elektrikli scooter satın alma niyetini etkileyen faktörleri detaylı biçimde incelemektir. Araştırmada, geleceğe yönelik beklentiler, hedonik motivasyon, düşük fiyat hassasiyeti, performans beklentisi, algılanan özerklik, yenilikçi tüketim ve algılanan yetkinlik gibi değişkenlerin etkisi analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemi benimsenerek çevrimiçi bir anket formu hazırlanmış ve Türkiye genelinde elektrikli scooter hakkında bilgi sahibi 338 katılımcıya uygulanmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Veriler, PLS-SEM (Partial Least Squares Structural Equation Modeling) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, ölçüm modelinin güvenilirliği (birleşik güvenilirlik, Cronbach's Alpha), geçerliliği (AVE, Fornell-Larcker kriteri, HTMT oranı), multikolinearite (VIF) ve ayrım geçerliliği değerlendirilmiştir. Yapısal modelde ise değişkenler arası ilişkiler, modelin açıklayıcılık düzeyi (R²), etki büyüklüğü (f²), tahmin performansı (Q²) ve uyum indeksleri (SRMR, GOF) incelenmiştir. Elde edilen bulgular, elektrikli scooter satın alma niyetini etkileyen faktörlerin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Temel bulgulara göre, geleceğe yönelik beklentiler, hedonik motivasyon ve fiyat hassasiyeti düşüklüğü gibi faktörlerin tüketici satın alma niyeti üzerinde doğrudan bir etkisi bulunamamıştır. Ancak, bu değişkenlerin etkilerinin, performans beklentisi, algılanan özerklik, yenilikçi tüketim ve algılanan yetkinlik aracılığıyla dolaylı olarak anlamlı bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Yani, tüketicilerin beklentileri ve motivasyonları, doğrudan satın alma niyetine dönüşmek yerine, scooterın performansı, sağladığı bağımsızlık hissi, yeniliklere açık olma durumu ve kişisel yeterlilik algıları üzerinden niyetlerini şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric scooters have become an important component of the new generation of mobility, offering practical and environmentally friendly solutions for urban transportation. The aim of this study is to examine in detail the factors that influence consumers' purchase intention regarding electric scooters. The research analyzes the effects of variables such as future expectations, hedonic motivation, low price sensitivity, performance expectancy, perceived autonomy, innovative consumption, and perceived competence. A quantitative research method was adopted, and an online questionnaire was administered to 338 participants across Turkey who have knowledge about electric scooters. The sample was formed using the convenience sampling method. The data were analyzed using the PLS-SEM (Partial Least Squares Structural Equation Modeling) method. During the analysis process, the reliability (composite reliability, Cronbach's Alpha) and validity (AVE, Fornell-Larcker criterion, HTMT ratio), multicollinearity (VIF), and discriminant validity of the measurement model were evaluated. In the structural model, the relationships between variables, the explanatory power of the model (R²), effect size (f²), predictive relevance (Q²), and fit indices (SRMR, GOF) were examined. The findings reveal that the factors influencing the purchase intention of electric scooters have a multidimensional structure. According to the main findings, factors such as future expectations, hedonic motivation, and low price sensitivity do not have a direct effect on consumers' purchase intention. However, it was found that these variables have a significant indirect effect through performance expectancy, perceived autonomy, innovative consumption, and perceived competence. In other words, consumers' expectations and motivations do not directly translate into purchase intention; instead, they shape their intention through perceptions related to the scooter's performance, the sense of independence it provides, openness to innovation, and personal competence.