Etlik piliç rasyonlarında tritikalenin kullanım olanakları
The Possibilities of using triticale in broiler diets
  1. Tez No: 98055
  2. Yazar: MUSA KARAALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KEMAL ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Etlik piliçlerde tritikalenin (Tatlıcak 97) besleme değerini araştırmak amacıyla iki deneme yapılmıştır. Birinci ve ikinci denemede 8 günlük yaştaki Ross erkek etlik civcivler, bireysel kafeslerde sırasıyla 42 ve 35. günlük yaşa kadar banndınlmıştır. Her iki denemede de 5 grup ve her grupta 14 civciv bulundurulmuştur. Her iki denemede, kontrol grupları mısır-soya küspesi esasına dayalı hazırlanan rasyonlarla beslenmişlerdir. Birinci denemede, diğer dört grup %10, 20, 30 ve 40 tritikale içeren rasyonlann birisiyle beslenmiştir. İkinci denemede kalan dört grup sırasıyla, yegane tahıl kaynağı olarak tritikale içeren enzim ve zinc bacitracin eklenmemiş (T), enzim eklenen (T+E), zinc bacitracin eklenen (T+ZnB) ve enzim+zinc bacitracin eklenen (T+E+ZnB) rasyonlarla beslenmişlerdir. Birinci denemede, canlı ağırlık kazancı mısırın yerine tritikale ikame edilmesiyle etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Nutritional value of triticale (Tathcak 97) for broiler chicks was examined in two experiments. Eight day old male Ross broiler chicks were housed individually until 42 and 35 days old for the first and the second experiment, respectively. There were 5 groups in each experiments and 14 chicks in each groups. Control groups were fed with a diet formulated to be based on corn-soybean meal in each experiments. In the first experiment, the other four groups were allowed to feed with one of the diets containing 10, 20, 30 and 40% triticale. In the second experiment, each of the other four groups was fed with a diet that contained triticale as the only cereal source, but added no enzyme or zinc bacitracin (T), enzyme (1 g/kg diet) (T+E), zinc bacitracin (50 ppm) (T+ZnB) or enzyme+ zinc bacitracin (T+E+ZnB), respectively. In the first experiment, live weight gain were not affected by substituting of the corn for triticale. However, feed intake of the group fed with the diet containing 20% triticale was higher (PO.05) than the group fed with the diet containing 10% triticale.