Sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide öz kontrol ve öz şefkatin aracılık rolü
Sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide öz kontrol ve öz şefkatin aracılık rolü
  1. Tez No: 980570
  2. Yazar: ESRA SARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yapılan araştırmada, sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide öz kontrol ve öz şefkatin aracılık rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18 ila 45 yaş arasında olan ve Türkiye'de yaşayan 361 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Kısa Öz Kontrol Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi için SPPS ve Amos programı kullanılmıştır. YEM analizi sonucunda sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya bağımlılığı, sosyal ve duygusal yalnızlık ile öz şefkat, sosyal medya bağımlılığı ile öz şefkat arasında anlamlı ilişki saptanamazken sosyal ve duygusal yalnızlık ile öz kontrol, sosyal medya bağımlılığı ile öz kontrol, öz kontrol ve öz şefkat arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca sosyal ve duygusal yalnızlık ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide öz kontrolün kısmi aracılık etkisi bulunurken öz şefkatin aracılık etkisi bulunmamıştır. Çalışma bulguları literatür ışığında değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating roles of self-control and self-compassion in the relationship between social and emotional loneliness and social media addiction. The study sample consisted of 361 individuals aged between 18 and 45 living in Turkey. Data were collected from the participants via the Demographic Information Form, the Social and Emotional Loneliness Scale for Adults, the Social Media Addiction Scale-Adult Form, the Brief Self-Control Scale, and the Short Form of the Self-Compassion Scale. SPSS and Amos programs were used for data analysis. As a result of the SEM analysis, no significant relationships were found between social and emotional loneliness and social media addiction, social and emotional loneliness and self-compassion, or social media addiction and self-compassion. However, significant relationships were found between social and emotional loneliness and self-control, social media addiction and self-control, and self-control and self-compassion. Furthermore, self-control had a partial mediating effect on the relationship between social and emotional loneliness and social media addiction, while no mediating effect was found for self-compassion. The study findings were evaluated in light of the literature, and recommendations were made.