Rize'deki yerel halkın çay turizmine ilişkin algılamaları, memnuniyetleri ve destekleme niyetleri arasındaki ilişki: Tipolojinin düzenleyici rolü
The relationship among Rize's local people's perceptions, satisfactions and intentions to support tea tourism: The moderating role of typology
  1. Tez No: 980584
  2. Yazar: BAŞAK DİLARA SABUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN BALCI TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı Rize'deki yerel halkın çay turizmine ilişkin algılamaları, memnuniyetleri ve destekleme niyetleri arasındaki ilişkileri ve çay tüketim davranışı ve çaya yönelik bilgi düzeyinin, algılamalar ile destekleme niyeti ve memnuniyet ile destekleme niyeti arasındaki ilişkilerde düzenleyici rolünü araştırmaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan 427 anketin verileri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin sınanabilmesi için Yapısal Eşitlik Modeli kurulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, bireylerin çay turizmine ilişkin olumlu algılamalarının hem çay turizminin gelişiminden duyacakları memnuniyet hem de çay turizmini destekleme niyetleri üzerinde olumlu etkisi olduğu; çay turizminin gelişiminden duyacakları memnuniyetin de çay turizmini destekleme niyetleri üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Algılama ve niyet ilişkisinde çaya yönelik bilgi düzeyi düzenleyici role sahipken, memnuniyet ve niyet ilişkisinde ise çay tüketim davranışının düzenleyici role sahip olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular çerçevesinde bu araştırmanın teorik ve pratik anlamda katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the relationships among perceptions, satisfaction and support intentions of local people in Rize regarding tea tourism and the moderating role of tea consumption behavior and knowledge level on the relationships between perceptions and support intention and between satisfaction and support intention. Quantitative research method was employed in the study and data were collected via online survey method. Analyses were conducted using data from 427 collected surveys. Structural Equation Model was established to test the hypotheses. According to the findings of the research, it was concluded that individuals' positive perceptions of tea tourism have a positive effect on both their satisfaction with the development of tea tourism and their intention to support tea tourism; and their satisfaction with the development of tea tourism also has a positive effect on their intention to support tea tourism. While the level of knowledge about tea has a moderating role in the relationship between perception and intention, tea consumption behavior has a moderating role in the relationship between satisfaction and intention. It is thought that this research will contribute to theoretical and practical aspects within the framework of the findings obtained.