Erzurum koşullarında fiğ tarımında değişik toprak işleme-ekim sistemlerinin işletme değerleri ve enerji gereksinimleri yönünden karşılaştırılması
Comparision of several tillage and drilling systems in wetch agriculture in Erzurum conditions in terms of management parameters and energy requirements
- Tez No: 98060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET ERZURUM KOŞULLARINDA FİĞ TARIMINDA DEĞİŞİK TOPRAK İŞLEME - EKİM SİSTEMLERİNİN İŞLETME DEĞERLERİ VE ENERJİ GEREKSİNİMLERİ YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI. Zinnur GÖZÜBÛYÜK Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 60 sayfa Danışman : Doç. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Jüri : Doç. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ : Doç.Dr. Ali KASAP :Y.Doç.Dr. Sabit ERŞAHİN Bu çalışmada ülkemizde çok yaygm olan geleneksel toprak işleme sistemiyle bunun yerini alabilecek alternatif sistemleri toprak parçalanma, hacim ağırlığı, porozite, tarla filiz çıkışları, işletme değerleri ve enerji gereksinimleri yönünden incelenmiştir. Deneme tam şansa bağlı tesadüf blokları deneme desenine göre 15 x 40 m parsel boyutlarında üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. İncelenen sistemler şunlardır ; Sı - Geleneksel toprak işleme ( pulluk + diskaro + kombikürüm+ ekim makinası) 52 - Azaltılmış toprak işleme (kültüvatör + kombikürüm + ekim makinası) 53 - Azaltılmış toprak işleme (dik rotovatör + ekim makinası) 54 - Doğrudan ekim Denemeye 08/09/1999 tarihinde başlanılmış, 14/09/1999 tarihinde parsellere dekara 13 kg Macar Fiği Populasyon çeşidi ekilerek tamamlanmıştır. Toprağın parçalanma ve tohum yatağı hazırlama açısından üçüncü sistem, tarla filiz çıkışlarında, enerji açısından dördüncü sistem, iş basanlarında birinci sistem, olumlu sonuç vermiştir. Enerji gereksinimlerinde ise dördüncü sistem ve bunu ikinci, üçüncü ve birinci sistem takip etmiştir. Yapılan bu çalışmada sonuç olarak günümüzde kullanılan geleneksel toprak işlemenin yoğun bir tarla trafiğine ve yüksek enerji tüketimine neden olduğu, bunun yanında yörenin sahip olduğu şartlarda gözönünde bulundurularak azaltılmış toprak işleme sistemleriyle doğrudan ekim sisteminden birinin kullanılmasıyla enerji girdilerinin azaltılacağı görülmüştür. Anahtar Kelimeler ; Geleneksel toprak işleme, azaltılmış toprak işleme, doğrudan ekim, toprak fiziksel özellikleri, işletme değerleri, enerji gereksinimleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISION OF SEVERAL TILLAGE AND DRILLING SYSTEMS IN WETCH AGRICULTURE IN ERZURUM CONDITIONS IN TERMS OF MANAGEMENT PARAMETERS AND ENERGY REQUIREMENTS Zinnur GÖZÜBÛYÜK Gaziosmanpaşa University Graduate School Agricultural Machinery Department 9MSc Thesis 2000, 60 p. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ Jury : Assoc. Prof. Dr. Gazanfer ERGÜNEŞ : Assoc. Prof. Dr. Ali KASAP : Assist Prof. Dr. Sabit ERŞAHİN In this study, the conventional soil tillage system, reduced cultivation system and no - till system were investigated in terms of soil disturbance, bulk density, porosity, field emergency management parameters and energy requirements. The experiments were conducted according to randomized blok with three replications. The plots were in sizes of 15x40 m. The systems investigated are as follows: Si - Conv. soil tillage system (moulboard plow + disc harrow + combined rotary harrow + seed drill) 52 - Reduced soil tillage (cultivator + combined rotary harrow + seed drill) 53 - Reduced soil tillage (Rotary power harrows + seed drill) S4-No-till drill The experiments were started on 08. 09 1999 and the variety vicia panmonica of 13 kg/da was sowed on 14. 09. 2000. The third system had a good result with respect to soil disturbance and seedbed preparation as the fourth system had a satisfied result with respect to field efficiency. The fourth system had a good result with respect to energy requirements, followed by second, third and first systems, respectively. As a result, the conventional soil tillage system has caused a dense field traffic and a high energy requirement. In addition to this, considered the regional conditions, one of the reduced cultivation systems and no - till system can be chosen and therefore energy requirements can be reduced. Key Words : Conventional soil tillage system, reduced soil tillage, no - till drill, soil physical properties, field emergency management parameters, energy requirements.