II. Abdülhamid dönemi Zuhaf Alayları
The Zuhaf Regiments during the reign of Abdulhamid II
  1. Tez No: 980606
  2. Yazar: BEYZANUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Sultan II. Abdülhamid'in 1876'da iktidara gelmesiyle birlikte Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi Yıldız Sarayı'na taşınmış ve Saray'ın güvenliği öncelikli bir mesele haline gelmiştir. Bu doğrultuda padişaha bağlı, askeri nitelikleri güçlü muhafız alay ve taburları teşkil edilmiş; bu doğrultuda Türk, Arap, Arnavut ve Boşnaklardan oluşan çeşitli alay ve taburlar oluşturulmuştur. Arap neferlerden meydana gelen Sarıklı Zuhaf Alayı ile Arnavut neferlerden oluşan Fesli Zuhaf Alayı, Yıldız Sarayı'nın korunmasında müstakil bir konuma sahip olmuştur. Bu alayların kuruluş amacı, yapısı ve askerî özellikleri, dönemin diğer muhafız birliklerinden farklılık arz etmektedir. II. Abdülhamid'in İslam Birliği siyaseti doğrultusunda şekillenen bu düzenlemeler, Osmanlı'nın Arap ve Arnavut tebaasıyla merkez arasındaki bağları güçlendirmeyi hedeflemiştir. Nitekim sancakları 14 Kasım 1886'da verilen ve 8 Nisan 1909'da ilga edilen Zuhaf Alayları, Sultan II. Abdülhamid dönemi boyunca Yıldız Sarayı'nın güvenlik teşkilatında önemli bir unsur olarak varlık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the accession of Sultan Abdulhamid II in 1876, the administrative center of the Ottoman Empire was transferred to Yıldız Palace, and the security of the Palace became a priority. Accordingly, guard regiments and battalions loyal to the Sultan and possessing strong military qualities were organized; in this framework, various regiments and battalions composed of Turks, Arabs, Albanians, and Bosniaks were established. Among them, the Sarıklı Zuhaf Regiment (Imamah Zouave Regiment), consisting of Arab soldiers, and the Fesli Zuhaf Regiment (Fezzed Zouave Regiment), composed of Albanian soldiers, held a distinctive position in the protection of Yıldız Palace. The foundation, purpose, structure, and military characteristics of these regiments differed from other guard units of the period. These formations, shaped in line with Abdulhamid II's Islamic Union policy, aimed to strengthen the ties between the Ottoman center and its Arab and Albanian subjects. Indeed, the Zuhaf Regiments, whose banners were granted on 14 November 1886 and abolished on 8 April 1909, constituted a significant element within the security organization of Yıldız Palace throughout the reign of Sultan Abdulhamid II.