Düzlemsel kinematik
Planar kinematics
- Tez No: 980635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ZİYA SAVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada düzlemde katı hareketlerin kutup noktaları ve kutup üçgenleri incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde izometrik temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde yer değiştirme kutuplarının geometrisi açıklanmış olup örneklerle desteklenmiştir. Son bölümde ise kutup üçgeni incelenmiş ve daha ayrıntılı biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pole points and pole triangles of rigid motions in the plane are examined. The study consists of three parts. In the firs part, basic isometric consept are given. In the second part, the geometry of displacement poles and supported by examples. In the last part, the polar triangle is anlysed and discussed in more detail.