Boğaz çizgileri involüt-evolüt eğri çifti olan involüt-evolüt ofset regle yüzeyler
Involute-evolute offset ruled surfaces whose striction curves are involute-evolute curve pairs
- Tez No: 980675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayındaki eğri çiftleri ve ofset regle yüzeyler hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu konularla ilgili literatürde yer alan çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, eğriler, yüzeyler ve regle yüzeylerin tezde kullanılan diferansiyel geometrik özellikleri tanıtılmış ve bu konularla ilgili tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, dayanak eğrisi, boğaz çizgisi olarak alınan ve doğrultman vektörü boğaz çizgisinin Frenet vektörlerinin lineer bileşimi olan bir regle yüzeyin bazı diferansiyel geometrik özellikleri verilmiştir. Tezin orijinal kısmı olan dördüncü bölümde, boğaz çizgileri involüt-evolüt eğri çifti olan involüt-evolüt ofset regle yüzey dört farklı durum için incelenmiştir. Her bir durumda, regle yüzeylerin hangi koşullar altında involüt-evolüt ofset ilişkisi oluşturduğu belirlenmiştir. Ofset regle yüzeylerin birinci ve ikinci temel katsayıları, Gauss ve ortalama eğrilikleri bulunmuş ve bu regle yüzeylerin açılabilir ve minimal olma durumları belirlenmiştir. Ayrıca ofset regle yüzeylerin boğaz çizgilerinin normal eğrilik, geodezik eğrilik ve geodezik burulmaları bulunarak bu eğrilerin asimptotik eğri, geodezik eğri veya eğrilik çizgisi olup olmadıkları incelenmiştir. Yapılan incelemedeki dört farklı durum için birer örnek verilmiştir. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlar, bu sonuçların literatürde var olan çalışmalarla karşılaştırmaları ve yeni çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, general information about curve pairs and offset ruled surfaces in 3-dimensional Euclidean space is given and the studies on these subjects in the literature are summarized. In the second chapter, the differential geometric properties of curves, surfaces and ruled surfaces used in the thesis are introduced and definitions and theorems related to these subjects are given. In the third chapter, some differential geometric properties of a ruled surface whose base curve is taken as the striction curve and whose directrix vector is the linear combination of the Frenet vectors of the striction curve are given. In the fourth chapter, which is the original part of the thesis, involute-evolute offset ruled surfaces whose striction curves are involute-evolute curve pair are examined for four different cases. In each case, it is determined under which conditions the ruled surfaces form the involute-evolute offset relationship. The first and second fundamental coefficients, Gaussian and mean curvatures of offset ruled surfaces are found, and the developability and minimality of these ruled surfaces are determined. In addition, normal curvatures, geodesic curvatures and geodesic torsions of striction curves of offset ruled surfaces are found, and it has been examined whether these curves are asymptotic curves, geodesic curves or curvature lines. An example is given for each of the four different cases in the study. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis, comparisons of these results with existing studies in the literature and suggestions for new studies have been given.