Elektrot materyali olarak ikili ve dörtlü tiyospinal yapıların süperkapasitör uygulamaları
Applications of binary and quaternary thiospinel structures as electrode materials in supercapacitors
  1. Tez No: 980674
  2. Yazar: ENGİNCAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN HARPUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Enerji, Bilim ve Teknoloji, Engineering Sciences, Energy, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek performanslı süperkapasitör uygulamaları için ikili (A3S4) ve dörtlü (ABCS4) geçiş metal tiyospineller geliştirilmiş ve bu yapılar indirgenmiş grafen hidrojel/nikel köpük (RGH/NF) akım toplayıcılar üzerinde bağlayıcı kullanılmadan hidrotermal yöntemle sentezlenmiştir. Sentezlenen elektrotların yapısal özellikleri XRD, SEM, TEM, XPS, BET ve EDS analizleriyle karakterize edilmiştir. Elektrokimyasal performans ise CV, GCD ve EIS ölçümleriyle değerlendirilmiştir. RGH/NF tabanlı elektrotların gözenekli yapısı ve yüksek iletkenliği sayesinde tiyospinel kaplamaların hızlı iyon difüzyonu ve etkin yük transferi sağladığı görülmüştür. Özellikle çok bileşenli tiyospineller (ZnMnCoS4, FeNiCoS4, MnNiCoS4), yüksek aktif yüzey alanı ve redoks özellikleri nedeniyle üstün özgül kapasitans ve enerji yoğunluğu sunmuştur. Elde edilen bulgular, geçiş metal sülfürlerinin maliyet etkin, kararlı ve yüksek performanslı elektrot malzemeleri olarak yeni nesil süperkapasitörler için güçlü bir aday olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, binary (A3S4) and quaternary (ABCS4) transition-metal thiospinels were developed for high-performance supercapacitor applications, and these materials were directly synthesized on reduced graphene hydrogel/nickel foam (RGH/NF) current collectors via a binder-free hydrothermal method. The structural properties of the synthesized electrodes were characterized using XRD, SEM, TEM, XPS, BET, and EDS analyses, while their electrochemical performance was evaluated through CV, GCD, and EIS measurements. The porous architecture and high conductivity of RGH/NF enabled rapid ion diffusion and efficient charge transfer at the electrode-electrolyte interface. Among the investigated materials, multicomponent thiospinels such as ZnMnCoS4, FeNiCoS4, and MnNiCoS4 exhibited superior specific capacitance and energy density owing to their high active surface area and enhanced redox activity. Overall, the findings demonstrate that transition-metal sulfides are promising, cost-effective, stable, and high-performance electrode materials for next-generation supercapacitor systems.