Adaptation and fidelity in the Hogarth Shakespeare series: Dunbar by Edward St. Aubyn and the gap of time by Jeanette Winterson
Hogarth Shakespeare serisinde uyarlama ve sadakat: Edward St. Aubyn'in Dunbar ve Jeanette Winterson'in the gap of time
  1. Tez No: 980704
  2. Yazar: PARMEEN JAMAL HOSSAIN
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. PELİN GÖLCÜK MİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
William Shakespeare'in, İngiliz edebiyatının en ünlü ve en önemli yazarlarından birinin ölümünden sonra, eserleri yıllar boyunca farklı dönemlerden ve yerlerden birçok yazar tarafından çeşitli biçimlerde uyarlanmıştır. Bu uyarlamalar, oyunları gelecek nesiller için canlı tutmayı amaçlamakla birlikte, aynı zamanda modern okurlara hitap edebilmesi ve yeni sosyal ve kültürel fikirleri yansıtabilmesi için değişiklikler de yapmaktadır. 2015 yılında başlatılan Hogarth Shakespeare Projesi bu çabaların bir örneğidir. Projenin amacı, Shakespeare'in oyunlarını yirmi birinci yüzyıla taşımak için tanınmış çağdaş yazarlardan bunları modern romanlar şeklinde yeniden yazmalarını istemektir. Bu tez, seriden iki romana odaklanmaktadır: Edward St. Aubyn'in Kral Lear trajedisini yeniden anlatan Dunbar'ı ve Jeanette Winterson'ın Kış Masalı'nı yeniden kurguladığı The Gap of Time'ı. Çalışmada ana çerçeve olarak uyarlama kuramı kullanılmakta ve bu romanların, özgün oyunların mekânlarını, olaylarını, karakterlerini ve temalarını günümüze uyarlama biçimleri incelenmektedir. Ayrıca romanlar, kaynak oyunlarla karşılaştırılarak özgün metinlere ne kadar sadık kaldıkları ve yazarların hangi noktalarda önemli değişiklikler yaptıkları ele alınmaktadır. Bu benzerlikler ve farklılıklar analiz edilerek, uyarlamanın hem özgün esere saygı göstermenin hem de yeni bir şey yaratmanın bir yolu olduğu ortaya konmaktadır. Böylece, Shakespeare'in eserlerini modern bağlamlarda yeniden anlatmanın, bu eserleri günümüz okurları için canlı, güncel ve anlamlı tutmanın önemli bir yolu olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
For many years after the death of William Shakespeare, one of the most famous and important writers in English literature, his works have been adapted into different forms by many writers from different times and places. These adaptations try to keep the plays alive for future generations but also make changes so that they can speak to modern readers and reflect new social and cultural ideas. The Hogarth Shakespeare Project, which began in 2015, is one example of such an effort. The project aims to bring Shakespeare's plays into the twenty-first century by inviting well-known contemporary authors to rewrite them as modern novels. This thesis focuses on two novels from the series: Dunbar by Edward St. Aubyn, which retells the tragedy of King Lear, and The Gap of Time by Jeanette Winterson, which reimagines The Winter's Tale. Using adaptation theory as its main framework, the study explores how the novels update the settings, events, characters, and themes of the original plays to fit the present day. It also compares the novels with the source plays to examine the level of fidelity to the original texts and the points where the authors make significant changes. By analyzing these similarities and differences, the thesis shows how adaptation can be both a way of honoring the original work and a creative process that brings something new. In this way, it aims to show that retelling Shakespeare in modern contexts is an important way of keeping his works alive, relevant, and meaningful for today's readers around the world.