Ovariektomi, ostrojeni L-arjin ve soğuk stresi uygulamasının bazı sıçan dokularında adrenomedullis seviyeleri ve tirozin hidroksilaz (TH) enzim aktivitesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 98071
  2. Yazar: MEHTAP TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Soğuk stres, L-Arjinin aminoasiti ve Ovariektomi + 17 p- Estradiol uygulamasının adrenal medulla, kalp ve hipotalamus dokularında tirozin hidroksilaz (TH) enzim aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yine bu çalışmada ovariektomi + 17p - Estradiol uygulamasının adrenal medulla, kalp ve hipotalamus dokularında Adrenomedullin (AdM) seviyesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada; soğuk stresi uygulama grubunda adrenal medulla, kalp ve hipotalamus dokularında tirozin hidroksilaz enzim aktivitesinde önemli bir artış saptanmıştır. L-Arjinin uygulama grubunda, çalışılan dokularda tirozin hidroksilaz enzim aktivitesinin değişmediği saptanmıştır. Ovariektomi + 17 (3-Estradiol uygulama grubunun kalp dokusu hariç diğer dokularda tirozin hidroksilaz enzim aktivitesinin önemli bir şekilde arttığı saptanmıştır. Ovariektomi +17 P-Estradiol uygulama grubunda kalp ve hipotalamus dokularında Adrenomedullin seviyesinin değişmediği gözlenirken adrenal medullada belirgin bir artış saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Adrenomedullin, 17-P Estradiol, L-Arjinin Soğuk Stres, Ovariektomi, Tirozin Hidroksilaz. f
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The effects of cold exposure, L-Arginine, ovariectomy and 17-p estradiol treatment on tyrosine enzyme activity were investigated in adrenal medulla, heart and hypthalamus of rats. Also, the efeects of the ovariectomy and 17-P Estradiol treatment on the level of adrenomedullin in adrenal medulla,, heart and hypotalamus were investigated. Adrenomedullin levels were investigated in adrenal medulla, heart and hypothalamus depend on ovariectomy and 17-P estradiol treatment. In this study enzyme activity increased in cold exposured animals in adrenal medulla, heart and hypothalamus. There was no differences in the TH activity in L- Anginine terated group. TH enzyme activity significantly increased in adrenal medulla and hypothlamus in ovariectomy and 17-p estradiol treated animals. Adrenomedullin level has not been changed in heart and hypothalamus but the level of AdM was elevated in adrenal medulla in ovariectomy and 17-B estradiol treated animals. Key Words : Adrenomedullin, 17-P Estradiol, L-Arginine, Cold Stress, Ovariectomy, Tyrosine Hydroxylase.