Crossed modüller
  1. Tez No: 98072
  2. Yazar: CUMALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN İÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez de crossed modüller ve grupoidler için 'actor crossed modüller'' elde edilmiştir. Bölüm I de grupoid, crossed modüller için temel tanım ve kavramlar verilmiştir, örneğin crossed modül, grupoid ve kategorileri. Bölüm II de crossed modüller için actor crossed modül elde edilmiştir. Son olarak Bölüm III, bu tezin ana kısmını oluşturup, grupoidler için actor crossed modül elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates 'actor crossed modül' for crossed modules and groupoids. In Chapter I, it gives the main definitions and concepts such as crossed modules, groupoids and their cotegories. In Chapter II, that gives actor crossed modules of crossed modüler, In the last Chapter III, which is the main part of the thesis, that gives the actor crossed modules of groupoids.