Sivil toplum kuruluşların yönetim ve organizasyon yapıları üzerine bir inceleme 'Türk Kızılay Örneği'
A study on the management and organizational structures of civil society organizations: The Turkish Red Crescent example
- Tez No: 980718
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk Kızılay Derneği Ankara İl Merkezi/ İl Şube bünyesinde görev alan idari personellerin ve gönüllü bireylerin detaylı bir şekilde kurum içerisindeki çalışmalarını incelemek olup ve kurumun yönetim yapısındaki ile organizasyon yapısındaki sorunları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Türkiye'nin köklü yardım kuruluşlarından bir tanesi olarak bilinen Türk Kızılay Derneği hem ulusal alanda hem de uluslararası alanda önemli faktörler üstlenmektedir. Araştırma; Ankara İl Merkezi/ İl Şube personelleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma derneğin kurumsal yapısını, yönetim esaslarını, karar alma aşamalarını ve organizasyonel yapısı analiz edilmiş ve yönetim yapısında yer alan il şubedeki iletişim ve koordinasyon mekanizmaları irdelenmiştir. Araştırma da veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; Türk Kızılay'ın yönetim modeli, hiyerarşik yapısı, merkezi yönetim birimleri ve yerel şubeler arasındaki etkileşimi, derneğin etik değerleri, hesap verebilirliği ve şeffaflık ilkeleriyle şekillenen kurumsal yönetim anlayışı, stratejik planlama süreçleri, insan kaynağı yönetimi ve gönüllülük esası gibi temel faktörlerin ele aldığı durumları, afet yönetimi, sağlık hizmetleri ve sosyal yardımlaşma alanları, kriz durumlarında hızlı müdahale kapasitesini artıran teknoloji ve lojistik altyapısı bulunduğunu, Uluslararası işbirlikleri ve küresel insani yardım organizasyonlarıyla çalışmanın, insani yardım misyonunu etkili bir şekilde yerine getirmesinde belirleyici bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, liderlik tarzının ve çalışanların işyerindeki rol algılarının motivasyon üzerinde önemli etkiler yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine in detail the work of administrative staff and volunteers working within the Turkish Red Crescent Association's Ankara Provincial Headquarters/Provincial Branch, and to identify problems within the institution's management and organizational structure. Known as one of Turkey's long-established charitable organizations, the Turkish Red Crescent Association undertakes significant contributions both nationally and internationally. The research was conducted with personnel from the Ankara Provincial Center/Provincial Branch. The study analyzed the association's institutional structure, management principles, decision-making stages, and organizational structure, and examined the communication and coordination mechanisms within the provincial branch within the management structure. Semi-structured interviews were used as the data collection method. The study revealed that the Turkish Red Crescent's management model, hierarchical structure, and interaction between central administrative units and local branches; its corporate governance approach, shaped by the association's ethical values, accountability, and transparency; its strategic planning processes; its human resources management and volunteering principles; its capabilities in disaster management, healthcare services, and social assistance; and its technological and logistics infrastructure, which enhances its rapid response capacity in crisis situations; and that international collaborations and collaboration with global humanitarian organizations are decisive factors in effectively fulfilling its humanitarian aid mission. The findings revealed that leadership style and employees' perceptions of their roles in the workplace significantly impact motivation.