Okul öncesi dönem çocuklarının ekolojik okuryazarlık seviyelerinin çevresel farkındalık ve sürdürülebilirlik açısından incelemesi
An examination of preschool children's ecological literacy levels in relation to environmental awareness and sustainability
  1. Tez No: 980730
  2. Yazar: GÜLŞAH FEYAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların ekolojik okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve çevre eğitimi uygulamalarının çocukların çevresel farkındalıkları ile sürdürülebilirlik davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de yer alan bir devlet anaokuluna devam eden 5–6 yaş aralığındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki ayrı grup oluşturulmuş, yalnızca deney grubuna yapılandırılmış çevre eğitimi etkinlikleri uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Özkan, Tuğluk ve Yiğitalp (2020) tarafından geliştirilen 60–72 Aylık Çocuklar İçin Çevreye Yönelik Sürdürülebilir Davranışları Değerlendirme Ölçeği ile Büyüktaşkapu Soydan ve Öztürk Samur (2017) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Çocuklar İçin Çevre Farkındalığı ve Tutum Ölçeği kullanılmıştır.. Elde edilen bulgulara göre, çevre eğitimi uygulamaları deney grubundaki çocukların ekolojik okuryazarlık düzeylerinde anlamlı bir artış sağlamış; çevresel farkındalık ve sürdürülebilir davranışlar üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır. Kontrol grubunda ise anlamlı bir gelişim gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar, okul öncesi dönemde verilen çevre eğitiminin çocukların çevreyle ilgili tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilediğini ve bu yaş grubunda çevresel duyarlılığın geliştirilebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, çevre eğitiminin erken yaşlarda başlamasının önemini vurgulamakta ve okul öncesi eğitim programlarına doğa temelli etkinliklerin entegre edilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the ecological literacy levels of preschool children and to examine the effects of environmental education practices on their environmental awareness and sustainable behaviors. The research was conducted using a quantitative experimental design. The study group consisted of children aged 5–6 attending a public preschool in Turkey during the 2024–2025 academic year. Two separate groups were formed: an experimental group and a control group. Only the experimental group participated in structured environmental education activities. Data were collected using the 60–72 Months Children's Sustainable Behavior Assessment Scale Towards the Environment developed by Özkan, Tuğluk, and Yiğitalp (2020) and the Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children developed by Büyüktaşkapu Soydan and Öztürk Samur (2017). The findings revealed that environmental education practices significantly improved the ecological literacy levels of children in the experimental group and had a positive effect on their environmental awareness and sustainable behaviors. No significant improvement was observed in the control group. These results indicate that environmental education given at the preschool level positively influences children's environmental attitudes and behaviors and that environmental sensitivity can be developed at an early age. The study emphasized the importance of introducing environmental education in early childhood and recommended integrating nature-based activities into preschool education programs.