The dual impact of social media use in the workplace on employee behavior: Cyberloafing perspective
İşyerinde sosyal medya kullanımının çalışan davranışı üzerindeki ikili etkisi: Sanal kaytarma perspektifi
- Tez No: 980731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş yaşamı, internet tabanlı teknolojilerin iş süreçlerine entegrasyonu ile birlikte köklü bir dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşüm, yalnızca çalışma ortamını değil, çalışanların bireysel yaşamlarını da derinden etkilemekte; dijital cihazların kullanımını iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir. Ancak, mesai saatleri içerisinde teknolojik aletlerin kullanımı, salt profesyonel amaçlarla sınırlı kalmamakta; sosyal medya platformlarında vakit geçirmek gibi kişisel faaliyetler de bu kullanımlara dahil olmaktadır. Literatürde, çalışanların iş saatleri içerisinde kişisel amaçlarla teknoloji kullanması sanal kaytarma olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, çalışanların iş ortamındaki deneyimleri ve bu deneyimlerin içerdiği dinamikler, sanal kaytarma davranışlarının ortaya çıkmasında kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle işyerinde dışlanma ve zorlayıcı stresörler gibi faktörler, çalışanların dikkatlerini iş görevlerinden uzaklaştırarak dijital mecralara yönelmesine zemin hazırlayabilmektedir. İşyerinde dışlanma, bireyin iş arkadaşları tarafından görmezden gelinmesi veya sosyal etkileşimlerden dışlanması olarak tanımlanırken; zorlayıcı stresörler, çalışanların kişisel gelişimini destekleyen ancak üstesinden gelinmesi çaba gerektiren stres unsurlar olarak tanımlanmaktadır. Her iki unsurun da çalışanların sanal kaytarma eğilimlerini etkili bir rol oynadığı öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, işyerinde dışlanma ve zorlayıcı stresörlerin sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisini ve sanal kaytarma davranışının psikolojik kopuş sürecindeki rolünü incelemektir. Kaynakları Koruma Teorisi temelinde geliştirilen araştırma modeli, işyerinde dışlanmanın sanal kaytarma davranışını etkileyeceğini, zorlayıcı stresörlerin ise sanal kaytarma üzerinde negatif bir etkiye yol açacağı ve sanal kaytarma davranışının çalışanların işten psikolojik kopuşuna olumlu etkisi varsayımını içermektedir. 257 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları, işyerinde dışlanma ile sanal kaytarma arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, zorlayıcı stresörlerin sanal kaytarma davranışını anlamlı şekilde etkilemediği belirlenmiştir. Ayrıca, sanal kaytarma ile psikolojik kopuş arasında pozitif bir ilişki tespit edilirken, işyerinde dışlanma ile psikolojik kopuş arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Zorlayıcı stresörlerin ise psikolojik kopuş üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, Kaynakları Koruma Teorisi bağlamında dışlanma ve stres faktörlerinin çalışanların dijital davranışları üzerindeki etkisini ortaya koyarken; bu etkilerin psikolojik kopuş üzerindeki rolüne dikkat çekmektedir. Çalışma sonunda literatüre yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the contemporary business landscape, there is an observable paradigm shift towards the integration of internet-based technologies within business processes. This shift significantly impacts the business environment and employee lives, integrating digital devices into work processes. However, the use of digital devices during working hours often extends to personal activities, such as social media and non-work applications. In the literature, this behaviour is termed cyberloafing. Employee experiences and workplace dynamics play a critical role in the emergence of such behaviours. Workplace ostracism and challenge stressors can lead employees to divert their attention from work tasks toward digital channels. Workplace ostracism involves being ignored or excluded by colleagues, whereas challenge stressors are demands that foster personal growth but require substantial effort to overcome. The present study hypothesises that both factors play an effective role in employees' cyberloafing tendencies. This study aims to examine the effects of workplace ostracism and challenge stressors on cyberloafing behavior, and the role of cyberloafing in psychological detachment. The research model, grounded in the Conservation of Resources (COR) theory, hypothesised that workplace ostracism would increase cyberloafing, whereas challenge stressors would decrease cyberloafing, and that cyberloafing would positively influence employees' psychological detachment from work. A sample of 257 employees was surveyed using a questionnaire, and the results indicated a positive correlation between workplace ostracism and cyberloafing behaviour. However, challenge stressors did not significantly predict cyberloafing behaviour. Furthermore, the present study found that cyberloafing was positively associated with psychological detachment. There is no significant relationship was observed between workplace ostracism and psychological detachment, while challenge stressors exhibited a significant negative association with psychological detachment. The results reveal the effects of workplace ostracism and challenge stressors on employees' cyberloafing within the COR theory framework, highlighting their differential impacts on psychological detachment. In conclusion, the study provides key insights and recommendations for researchers.